Ligue 1: Καθάρισε ο Εμπαπέ για την Παρί ΣΖ

Με δύο τέρματα του Κιλιάν Εμπαπέ, η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε το εμπόδιο της Ανζέ

Η Παρί Σεν Ζερμέν σημείωσε την τρίτη σερί νίκη της, αυτή τη φορά με 1-2 στην έδρα της Ανζέ, για την 32η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι Παριζιάνοι αύξησαν τη διαφορά τους στους 11β απ’ τη δεύτερη Μαρσέιγ (με ένα ματς περισσότερο) και ετοιμάζεται να κλειδώσει το πρωτάθλημα Γαλλίας για το 2023.

Πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο ημίωρο, ο Κιλιάν Μπαπέ είχε ήδη «καθαρίσει» το τρίποντο για τους Παριζιάνους. Στο 9′ έκανε ιδανική κίνηση στην περιοχή κι εκτέλεσε άμεσα, μετά την κοφτή μπαλιά του Μπερνάτ, ενώ στο 26′ υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα απ’ τον Μέσι και με εξαιρετικό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί έκανε συντήρηση δυνάμεων, με την Ανζέ να μειώνει στο 87′ με τον Τιούμπ (από ασίστ του Σιμά), αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο στα λεπτά που απέμεναν.