Ligue 1: Πρώτες νίκες για Λιλ και Σεντ Ετιέν στο πρωτάθλημα

Λιλ και Σεντ Ετιέν πήραν τις πρώτες τους νίκες, σπουδαία δίπλα για Μπορντό και Μονακό, στη 2η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Την πρώτη της νίκη πήρε στο πρωτάθλημα η Λιλ που επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Ρεμς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Τζόναθαν Μπάμπα στο 32ο λεπτό. Ο Γάλλος φορ πέτυχε το δεύτερο του τέρμα σε ισάριθμους αγώνες με την Λιλ φέτος. Για 30 λεπτά ως αλλαγή (στο 60′ αντικατέστησε τον Καφάρο) αγωνίστηκε ο Τάσος Δώνης.

Με το διπλό έφυγε από την έδρα της Ανζέρ η Μπορντό, με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη, καθώς αρχικά ο Μάτζα στο 25′ και στην συνέχεια ο Μπάσικ στο 27′ πέτυχαν τα δύο γκολ που έκριναν την αναμέτρηση.

Η Μονακό πήρε το τρίποντο στην έδρα της Μετς με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Μπαντιασίλε στο 22ο λεπτό. Μάλιστα, οι Μονεγάσκοι έπαιξαν σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο με 10 παίκτες, καθώς ο Φοφανά στο 47′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τεράστια νίκη και μάλιστα με εννέα παίκτες πήρε η Ναντ απέναντι στη Νις. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1. Ο Γκιρότο στο 11′ άνοιξε το σκορ και ο Λούζα με πέναλτι στο 27′ έκανε το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Η Νις κατάφερε απλά να μειώσει σε 2-1, με τον Φερχάτ στο 57′. Η Ναντ τελείωσε με 9 παίκτες τον αγώνα, καθώς στο 47′ αποβλήθηκε ο Λούκα με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ στο 87′ αποβλήθηκε και ο Φάμπιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και για την Σεντ Ετιέν που επικράτησε με 2-0 της Λοριάν. Σκόρερ των δύο γκολ στην νίκη της Σεντ Ετιέν ήταν ο Χαμούμα στο 19′ και στο 51′.