Λύτρωση για τον Αστέρα στο 90′

Στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχτηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα για την δέκατη τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 3 στα 3 επικρατώντας με 1-0 με σκόρερ την χρυσή αλλαγή τον Ισπανό Μαρκ Φερνάντες στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης σε μία όμορφη εκδήλωση προσπάθειας των Αρκάδων με τον Καλτσά να βγάζει μια ψηλή σέντρα από τα δεξιά και τον Μαρκ να πιάνει ένα σουτ στην κίνηση. Ο Ισπανός βρήκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική δίχτυα αφού είχε σκοράρει και στην αναμέτρηση με τον Λεβαδειακό.

Από ένα ημίχρονο θα μπορούσαμε να πούμε πως είχαν οι δύο ομάδες με την ομάδα των Ιωαννίνων να έχει τον κύριο λόγο και όλες τις φάσεις στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού ενώ οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχαν και το νικητήριο τέρμα.

Αξίζει να επισημάνουμε πως λανθασμένα ακυρώθηκε ένα τέρμα του Δούβικα στο 87′ για επιθετικό φάουλ που χρεώθηκε ο νεαρός επιθετικός στην προσπάθεια του να πάρει την κεφαλιά από τους αμυνόμενους των Ιωαννίνων.

Πλέον με την τρίτη συνεχόμενη νίκη του ο Αστέρας σκαρφάλωσε κι άλλο στην βαθμολογία φτάνοντας στην θέση με 15 βαθμούς ενώ ο “Άγιαξ της Ηπείρου” παρέμεινε στην 13η θέση έχοντας συγκεντρώσει 11 βαθμούς.

Λεπτό προς λεπτό η αναμέτρηση:
Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον ΠΑΣ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Κρίζμαν να υποδέχεται αμαρκάριστος την μπάλα στην μεγάλη περιοχή ύστερα από συρτή σέντρα από τα δεξιά και με τον Παπαδόπουλο να του λέει “όχι” στο τετ-α-τετ.

Στο 14′ δεύτερη φάση για τον “Άγιαξ”. Ο Νικολιάς πλάσαρε μέσα από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να κοντράρει στην πλάτη του Αθανασιάδη και να περνάει άουτ.

Πολύ απειλητική η ομάδα των Ιωαννίνων σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 17ο λεπτό ο Κρίζμαν ξαναβρέθηκε αμαρκάριστος μες την μεγάλη περιοχή με το σουτ του από πλάγια θέση να περνάει ξυστά έξω από το κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ στο 41′ με τον Αθανασιάδη αυτή την φορά να βγαίνει τετ-α-τετ ύστερα από πάσα του Κρίζμαν σε μία εκδήλωση αντεπίθεσης, με τον πορτιέρο του Αστέρα να κρατάει το μηδέν πραγματοποιώντας σωτήρια επέμβαση.

Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν τις μεγάλες ευκαιρίες με τον Παπαδόπουλο να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Οι Αρκάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν είτε με κάποια σέντρα από τα πλάγια είτε με μακρινά σουτ εκ των οποίων κανένα δεν κατέληξε προς την εστία.

Δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας. Όμορφη εκδήλωση προσπάθειας από τα δεξιά με τον Μανιά τελικό αποδέκτη της μπάλας μες την περιοχή με το σουτ του να φεύγει λίγο άουτ. Αυτή ήταν και η πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι από πλευράς γηπεδούχων(48′).

Σουτ του Κυριακόπουλου δύο λεπτά αργότερα (50′) με την μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενο και να αλλάζει πορεία αιφνιδιάζοντας τον Βελλίδη όπου με δυσκολία παραχώρησε το κόρνερ.

Τεράστια κλασσική χαμένη ευκαιρία στο 65′ για τον Αστέρα σε μία αντεπίθεση από τα δεξιά με τον Κώτσιρα να βγαίνει φάτσα με το τέρμα και να στέλνει στην μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Αλλεπάλληλα σουτ από Τόνσο και Καλτσά με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ. Η εκτέλεση του κόρνερ έφερε νέο κίνδυνο στα καρέ των Ιωαννίνων με τον Βλάχο να πηδάει πιο ψηλά από όλους, να παίρνει την κεφαλιά αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα προς την εστία του Βελλίδη.

Από τις κόντρες επωφελήθηκε από τα αριστερά ο Κρίζμαν στο 80′ με τον Παπαδόπουλο να πέφτει στην κλειστή του γωνία και να αποσοβεί για μία ακόμη φορά τον κίνδυνο.

Ακυρωθέν γκολ για τον Αστέρα στο 87ο λεπτό με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει λανθασμένα επιθετικό φάουλ του Δουβίκα. Ο κύριος Κομίνης θεώρησε πως ο νεαρός επιθετικός του Αστέρα έσπρωξε τον αντίπαλο του στην προσπάθεια για να πάρει την κεφαλιά.

Το γκολ-δικαίωση ήρθε τελικά για τους γηπεδούχους με την συμπλήρωση των 90 λεπτών με σκόρερ των Φερνάντες που έπιασε το σουτ στην κίνηση έπειτα από ψηλή σέντρα του Νίκου Καλτσά από τα δεξιά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Αστέρας Τρίπολης(Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Μαρτίνες, Πασαλίδης, Βλάχος(85′ Δουβίκας), Κώτσιρας, Μουνάφο, Βαλιέντε, Καλτσάς, Τόνσο, Κυριακόπουλος(61′ Φερνάντες), Μανιάς(90’+1 Μπελόκ)

ΠΑΣ Γιάννινα(Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γιάκος(63′ Παμλίδης), Σιόντης(82′ Σκόνδρας), Νικολιάς, Κρίζμαν, Ξύδας(88′ Μυστακίδης), Αθανασιάδης

Κίτρινες κάρτες: Βλάχος(46′), Πασαλίδης(71′)/Νικολιάς(45′), Τζημόπουλος(90’+3)

Κόκκινες κάρτες: -/-

Διαιτητές: Κομίνης(πρώτος), Παπαδάκης(βοηθός), Καραγκιοζόπουλος(βοηθός), Φωτιάς(τέταρτος)