Νίκες για τα φαβορί

Με πολλά γκολ και αναμενόμενα αποτελέσματα άρχισε η 14η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Με 3-1 η Βέρντερ Βρέμης πήρε την νίκη με αντίπαλο την Φορτούνα Ντίσελντορφ. Ο Μόχγουαλντ έκανε το 1-0 στο 20′, ο Λουκεμπάγιο ισοφάρισε στο 43′ αλλά μέσα σε επτά λεπτά (71′, 78′) με τους Χάρνικ και Σάργκεντ έφτασε την 7η θέση.

Ισόπαλο με 2-2 ήρθε η Βόλφσμπουργκ με την Χόφενχαιμ. Ο Μπελφοντίλ ανοίξε το σκορ στο 6′ για την Χόφενχαιμ, ο Μπίσακιτς με αυτογκόλ και ο Γκινζέκ στο 31′ γύρισαν το ματς για την Βόλφσμπουργκ ενώ ο Κράμαριτς ισοφάρισε στο 71′. Η Λεβερκούζεν με τέρμα του Αλάριο στο 75′ νίκησε την Άουγκσμπουργκ.
Με δύο γκολ του Λεβαντόφσκι (9′,27′) και ένα του Ριμπερί η Μπάγερν ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Νυρεμβέργης.
Η Φράιμπουργκ με 3-0 νίκησε την Λειψία με τα τέρματα των Πέτερσεν(12′), Γουόλσμιντ 45+1′ και Φραντζ (52′).
Ενώ στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Ντόρτμουντ παραμένει στην πρώτη θέση καθώς υπέταξε με 1-2 την Σάλκε. Ο Ντέλανει στο 8′ άνοιξε το σκορ, ο Καλιγκιούρι στο 61′ ισοφάρισε ενώ ο Σάντσο στο 74′ έδωσε αυτή την νίκη.