Ματίας Αλμέιδα: “Πριν έρθω, τα πρωταθλήματα τελείωναν τον Φεβρουάριο”

Την ανταγωνιστικότητα του πρωταθλήματος τόνισε ο Ματίας Αλμέιδα μετά τη λήξη του παιχνιδιού της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό.

Μετά την ισόπαλη (2-2) αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό, ο προπονητής της Ένωσης, Ματίας Αλμέιδα τόνισε πως μετά την έλευση του υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

Για το τι υπερισχύει περισσότερο ότι η ΑΕΚ για 75 λεπτά κινδύνευε με ήττα ή το φινάλε που πήγε να πάρει και τη νίκη: “Πρώτα απ’ όλα καλησπέρα. Ανάλυση πρέπει να κάνουμε σε όλο το παιχνίδι. Ξεκινήσαμε καλά. Κάποιες στιγμές ο αντίπαλος είχε περισσότερο έλεγχο, εμείς εκμεταλλευτήκαμε μία αντεπίθεση και προηγηθήκαμε.

Επαναλάβαμε ότι και με τον Ολυμπιακό. Είχαμε πέντε λεπτά λάθη, ο αντίπαλος βρήκε μία στατική φάση με μία δεύτερη μπάλα και ισοφάρισε. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτερα. Έρχεται το δεύτερο γκολ από τον αντίπαλο με μία ακόμα στατική φάση. Κι εμείς στη συνέχεια προσπαθήσαμε να κάνουμε το δικό μας παιχνίδι.

Θα μπορούσαμε να έχουμε μία ανταμοιβή των προσπάθειών μας στα τελευταία λεπτά. Αλλά ήταν ένα καλό παιχνίδι, ήταν ένα ντέρμπι. Κρατάω την αντίδραση της ομάδας. Την ομαδική δουλειά και την πνευματική δύναμη αυτού του ρόστερ που σε οποιαδήποτε αντιξοότητα επανέρχεται”.

Για το αν έχει κάτι ο Γκαρσία: “Τελείωσε το ματς και πιστεύω δέχθηκε ένα χτύπημα. Πάντα αυτά τα ματς είναι δυνατά. Θα δούμε αύριο. Ελπίζουμε όλοι να είναι έτοιμοι την Τετάρτη”.

Για το πώς βλέπει την ΑΕΚ μετά τη διακοπή και για το ματς της Τετάρτης τι σκέψεις έχει: “Έχουμε πολλά παιχνίδια στα πόδια μας, όπως και πολλοί αντίπαλοι. Τη νέα χρονιά έχουμε ήδη δυο ντέρμπι. Ξεκινήσαμε καλά. Γνωρίζουμε ότι το πρωτάθλημα θα είναι δυνατό, ανταγωνιστικό και σκληρό. Το ξέρετε καλά εσείς. Εδώ εγώ είμαι 1,5 χρόνο. Εσείς είχατε κουραστεί να βλέπετε τα πρωταθλήματα να τελειώνουν τον Φεβρουάριο.