Με δυσκολία πέρασε από την Κολωνία η Ντόρτμουντ

Στην Κολωνία ξεκίνησε η δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα με την ομώνυμη ομάδα να υποδέχεται την Μπορούσια του Ντόρτμουντ στην οποία και να υποκύπτει με τελικό σκορ 1-3.

Ένα αρκετά μεστό ματς με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ για 70 ολόκληρα λεπτά χάρη σε γκολ του Ντρέξλερ στο 29′. Οι φιλοξενούμενοι μέχρι το τελευταίο 20λεπτο του αγώνα ήταν σε κακή βραδιά δίχως να μπορούν να διασπάσουν με κάποιον τρόπο την αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων.

Στο 70′ η ισοφάριση ήρθε δια ποδός Σάντσο από ασσίστ του Αζάρ και η ολική ανατροπή στο 86′ όπου Χακίμι και Πίστσεκ συνεργάστηκαν με τον δεύτερο να μοιράζει και τον πρώτο να εκτελεί.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο συνήθης ύποπτος Πάκο Αλκαθέρ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης (90’+4) ύστερα από ασσίστ του Σάντσο.