«Πέταξε» βαθμούς η Τότεναμ

Έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην τρίτη θέση η Τότεναμ μετά την ισοπαλία απέναντι στη Φούλαμ

Στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής της Premier League, η Τότεναμ φιλοξένησε τη Φούλαμ σε ένα μίνι λονδρέζικο ντέρμπι με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να χάνει την ευκαιρία να πιάσει την Μάντσεστερ Σίτι στην τρίτη θέση και τους 32 βαθμούς, καθώς ήρθε ισόπαλη με 1-1.

Οι “Πετεινοί” προηγήθηκαν με τον Χάρι Κέιν, αλλά η Φούλαμ ισορρόπησε με τον Καβαλέιρο.

Η Φούλαμ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, έφτανε με μεγαλύτερες αξιώσεις στην περιοχή του Ούγκο Γιορίς, χωρίς όμως να καταφέρει να τον αγχώσει ιδιαίτερα, πέρα από δύο ευκαιρίες με Ζαμπό και Λόφτους Τσικ.

Η Τότεναμ ισορρόπησε το παιχνίδι, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και άνοιξε το σκορ στο 25’ με κεφαλιά «ψαράκι» του Χάρι Κέιν έπειτα από τη σέντρα του Ρεγκιλόν. Ο Άγγλος επιθετικός, έφτασε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του γκολ πάλι με κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που «απείλησαν» πρώτοι με τον Σον να φτάνει κοντά στο 2-0 στο 72’ όμως το σουτ του χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Αρεολά

Δύο λεπτά αργότερα, η Φούλαμ έφτασε στην ισοφάριση με τον Πορτογάλο επιθετικό Καβαλέιρο στο 74’, ο οποίος νίκησε με κεφαλιά τον Γιορίς. Μάλιστα, λίγο έλειψε να πάρει και το «διπλό» όμως ο Λόφτους Τσικ νικήθηκε από τον Γάλλο τερματοφύλακα στο 77’.

Στο 89’ ο Ρεγκιλόν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ

Κάπως έτσι, η Φούλαμ πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην «μάχη» που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία. Να σημειωθεί ότι με την αποψινή τους ισοπαλία, οι Λονδρέζοι «έσπασαν» ένα αρνητικό σερί 16 αποτελεσμάτων χωρίς νίκη σε παιχνίδια με τις έτερες ομάδες του Λονδίνου!

Τότεναμ (Ζοσέ Μουρίνιο): Γιορίς, Οριέρ, Σάντσες, ΝτάιερΡεγκιλόν – ΓουίνκςΧόιμπεργκ– ΣισοκόΕντομπελέ, Σον, Κέιν

Φούλαμ (Σκότι Πάρκερ): Αρεολά, Ανταραμπόγιο, Άντερσεν, Άϊνα– Ρόμπινσον, Ζαμπό ΑνγκισάΡιντΤέτε– Λόφτους Τσικ, Καβαλέιρο, Ντε Κόρδοβα Ριντ