Με πρωτιά αποχαιρετά την χρονιά η Ατλέτικο Μαδρίτης

Νίκη και πρωτιά ήταν ο απολογισμός από την τελευταία αγωνιστική της χρονιάς για την Ατλέτικο. Εύκολα επικράτησε η Θέλτα, ανατροπή για την Γρανάδα.

Την Χετάφε υποδέχτηκε η Ατλέτικο Μαδρίτης στο Wanda Metropolitano και επικράτησε εύκολα με 1-0 για την 16η αγωνιστική της La Liga.

Οι “ροχιμπλάνκος” με αυτή τη νίκη εφτασαν τους 35 βαθμούς και παραμένουν πρώτοι στη βαθμολογία, περιμένοντας το αποτέλεσμα της δεύτερης Ρεάλ Μαδρίτης.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σουάρεζ, με την Ατλέτικο να αποχαιρετά το 2020 με νίκη. Ο Καράσκο έκανε τη σέντρα και ο Ουρουγουανός με γυριστή κεφαλιά πέτυχε το όγδοο γκολ του στο πρωτάθλημα της τρέχουσας σεζόν, νίκησε τον Άνχελ κι έκανε το 1-0. Ο Σουάρες έχει οκτώ γκολ στα πρώτα του έντεκα ματς με την Ατλέτικο ισοφαρίζοντας την αντίστοιχη επίδοση του Ραδαμέλ Φαλκάο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Χετάφε είχε αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι γηπεδούχοι είχαν πιο παθητικό ρόλο. Ωστόσο η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Σιμεόνε της επέτρεπε να κρατήσει με ευκολία το 1-0.

Θέλτα – Ουεσκα 2-1

Εύκολο βράδυ είχε και η Θέλτα στο “Μπαλαϊδος” που επικράτησε με 2-1 επί της Ουσκα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 33’ με τον Νολίτο μετά από ασίστ του Άσπας. Στο 61’ ο Άσπας από δημιουργός έγινε σκόρερ, ο Νολίτο ανέλαβε την θέση του δημιουργού, ο πρώτος βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ουεσκα κατάφερε να μειώσει στο 84’ με τον Σεοάνε αλλά αυτό δεν στάθηκε αρκετό να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 23 βαθμούς και μένουν ζωντανοί για τη εξάδα.

Γρανάδα – Βαλένθια 2-1

Νίκη ψυχολογίας  ενόψει της συνέχειας κατάφερε να πάρει η Γρανάδα, η οποία επικράτησε 2-1 της Βαλένθια εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 24 βαθμούς και παραμένουν κοντά στην εξάδα, ενώ οι νυχτερίδες παρέμειναν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού (15β.)

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 36’ με τον Κέβιν Γκαμεϊρό, όμως η Γρανάδα μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα στο 45+3′, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κένεντι που βρήκε δίχτυα μετά από 13 μήνες.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 70ο λεπτό με τον Τζέισον να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα, το ίδιο συνέβη και στο 73′ όταν ο Γουέδες είδε δεύτερη κόκκινη εξαιτίας διαμαρτυρίας.

Η αριθμητική υπεροχή μπόρεσε να ισομεριστει στο 76’, αφού αποβλήθηκε ο Ντουάρτε για την Γρανάδα. Η λύτρωση – ανατροπή ήρθε για τους γηπεδούχους στο 88ο λεπτό με τον Μολίνα να σκοράρει με το κεφάλι και να γράφει το τελικό 2-1.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 29/12

Σεβίλλη – Βιγιαρεάλ 2-0 (8′ πεν. Οκάμπος, 53′ Ελ Νεσίρι)

Μπαρτσελόνα – Έιμπαρ 1-1 (67′ Ντεμπελέ/57′ Κίκε)

Κάντιθ – Βαγιαδολίδ 0-0

Λεβάντε – Μπέτις 4-3 (2′ Ντουάρτε, 22′-24′ Μοράλες, 55′ Ρότζερ Μάρτι/12′ Μαντί, 78′-86′ Κανάλες)