Μεγάλη εμφάνιση και στους “8” ο Προμηθέας

Πολύ μεγάλη εμφάνιση για τον Προμηθέα Πάτρας, που νίκησε στη Γερμανία την Όλντενμπουργκ με 72-97, πέρασε πρώτος στον όμιλό του και πήρε την πρόκριση στους “8” του Γιούροκαπ. Εκεί θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την Τόφας Προύσας.

Οι Πατρινοί μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Αγραβάνη, Μαυροκεφαλίδη ξέφυγαν με 9-16 στο 6ο λεπτό. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (16-27).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι Μαυροκεφαλίδης, Χολ, Κασελάκης συνέχιζαν να δίνουν σκορ στον Προμηθέα και η διαφορά παρέμεινε στους 10 πόντους (34-44). Ένα γρήγορο σερί 0-9 από τον Προμηθέα που είχε σε τρομερή μέρα τους Χολ, Κασελάκη εκτόξευσε τη διαφορά με την οποία πήγε η ελληνική ομάδα στα αποδυτήρια (38-56).

Η γερμανική ομάδα στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου με ένα γρήγορο σερί έριξε τη διαφορά στους 13 αλλά και πάλι ο Προμηθέας με τους Χολ, Μαυροκεφαλίδη, Κασελάκη έχτισε μία διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε μέχρι και τους 25 πόντους μετά από 4 σερί τρίποντα από τους Χολ, Φίλερ(53-78). Όλα είχαν πάρει το δρόμο τους, με τη διαφορά σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού να δύσκολα αναστρέψιμη. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά απλά έκανε διαχείριση στο τελευταίο διαδικαστικό δεκάλεπτο, φτάνοντας άνετα στη νίκη με σκορ 72-97.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 38-56, 58-80, 72-97

Όλντενμπουργκ (Ντρίγιεντσιτς): Μουρ, Χομπς 10, Τάντα, ΜακΚλέιν 1, Κέσεν 10, Αμέιζ 9, Πόλντινγκ 9, Μαχάλμπασιτς 16, Σβέτελμ 5, Λάρσον 12.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Μπελ, Μπαμπ 1, Χολ 20 (2/2 τρίποντα), Λίποβι 3, Αγραβάνης 11 (10 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (3/4 τρίποντα), Μάτζαρης, Φίλερ 15 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τζόουνς 6, Μαντζούκας 2, Μπαζίνας 3.