Στους «8» του FA Cup προκρίθηκε η Τσέλσι

Για την φάση των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας, η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 επί της Λίβερπουλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», και προκρίθηκε στους «8» της αρχαιότερης διοργάνωσης.

Στο πρώτο μέρος η πλάστιγγα του αγώνα έγερνε  προς τη μεριά της Τσέλσι, οι Λονδρέζοι   προηγήθηκαν με τον Γουίλιαν στο 13′ έπειτα από το λάθος του τερματοφύλακα Άντριαν με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του, μετά το γκολ η Λίβερπουλ προσπάθησε να δώσει απαντήσεις, αλλά ο Κέπα έγινε ο ήρωας των γηπεδούχων διότι πραγματοποίησε τρεις σπουδαίες επεμβάσεις  στο 20’ διότι εμπόδισε τους Μανέ, Γουίλιαμς και Λαλάνα να παραβιάσουν την εστία του.

Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης και οι δυο ομάδες δεν έκαναν κάτι ιδιαίτερο. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Λίβερπουλ είχε την ανούσια κατοχή της μπάλας. Στην συνέχεια  η ομάδα του Λάμπαρντ, πάτησε το γκάζι και προειδοποίησε τον Άντριαν με το δοκάρι του Μάουντ μετά από την εκτέλεση φάουλ στο 62’. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπάρκλεϊ έκανε το 2-0 μετά από την ωραία προσωπική ενέργεια, και το δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή . Μετά το γκολ η Τσέλσι είχαν το πάνω χέρι απειλώντας εκ νέου στο 67’ όμως Πέδρο δεν μπόρεσε να κάνει το 3-0. Στο 74’ οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερο με τον Ζιρού.

Το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Τσέλσι να παίρνει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας αποκλείοντας την Λίβερπουλ η οποία πραγματοποίησε την τρίτη ήττα σε μικρό χρονικό διάστημα .

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Ζούμα, Αλόνσο, Γκίλμουρ, Κόβασιτς (42’ Μάουντ), Μπάρκλεϊ, Γουίλιαν (46’ Ζορζίνιο), Ζιρού (90′ Τζέιμς), Πέδρο

Λίβερπουλ: Αντριάν, Γουίλιαμς, Φαν Ντάικ, Γκόμες, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Λαλάνα (80’ Σαλάχ), Τζόουνς (70’ Μίλνερ), Μιναμίνο, Μανέ, Οριγκί (70’ Φιρμίνο)

Αναλυτικά τα υπόλοιπα αποτελέσματα του FA Cup:

Δευτέρα (2/3)

Πόρτσμουθ – Άρσεναλ 0-2 (45’+4 Παπασταθόπουλος, 51′ Ενκετιά)

Τρίτη (3/3)

Τσέλσι – Λίβερπουλ 2-0 (13′ Ουίλιαν, 64′ Μπάρκλεϊ)

Ρέντινγκ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1 (43′ αυτ. Πούσκας – 2′ ΜακΓκόλντρικ)

Γουέστ Μπρομ – Νιούκαστλ 2-3 (74′ Φίλιπς, 90’+3 Ζοχόρε – 33′ και 45′ Αλμιρόν, 47′ Λαζάρο)