Μίλαν-Ίντερ: Ισόπαλο το derby della Madonnina

Μίλαν και Ίντερ έμειναν ισόπαλες στο Ντέρμπι του Μιλάνου.

Στο Σαν Σίρο και στο ντέρμπι του Μιλάνου γνωστό ως derby della Μadonnina, Μίλαν και Ίντερ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Serie A.

Η γηπεδούχος Μίλαν παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Ταταρουσάνου κάτω από τα δοκάρια, τους Κιάερ και Τομόρι στα στόπερ τον Καλάμπρια δεξιά και τον Μπάλο Τουρέ αριστερά, οι Τονάλι και Κεσί στον άξονα της μεσαίας γραμμής, τον Κρούνιτς μπροστά τους, τον Ντίας δεξιά, τον Λεάο αριστερά και τον Ιμπραΐμοβιτς στην κορυφή.

Ο Ιντζάγκι για την τυπικά φιλοξενούμενη Ίντερ θα χρησιμοποιήσει σύστημα 3-4-1-2 με τον Χαντάνοβιτς κάτω από τα δοκάρια, τους Μπαστόνι, Ντε Βρι και Σκρίνιαρ στο κέντρο της άμυνας, τους Νταρμιάν και Πέρισιτς ως μπακ-χαφ δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, τους Μπαρέλα και Μπρόζοβιτς ως κεντρικά χαφ, τον Τσαλχάνογλου ως επιτελικό μέσο και τους Τζέκο και Μαρτίνες ως επιθετικό δίδυμο.

Η Ίντερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με το πέναλτι του Τσαλχάνογλου. Ο Κεσί έχασε την μπάλα από τον Τσαλχάνογλου και ανέτρεψε τον Τούρκο που ανέλαβε την εκτέλεση με δυνατό σουτ στο κέντρο της εστίας για το 0-1.

Στην συνέχεια, η Μίλαν πίεσε, αλλά ο Λεάο με τα δύο σουτ που επιχείρησε (14′, 16′) δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Η Μίλαν έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 17ο λεπτό με το αυτογκόλ του Ντε Βρι. Ο Τονάλι εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντε Βρι απομάκρυνε λανθασμένα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Ίντερ είχε τεράστια ευκαιρία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 29ο λεπτό. Ο Νταρμιάν έβγαινε σε θέση τετ α τετ, ο Μπάλο Τουρέ τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την βούλα του πέναλτι. Ο Μαρτίνες ανέλαβε την εκτέλεση αλλά νικήθηκε από τον Ταταρουσάνου.

Στο 37′ ήρθε η σειρά της Μίλαν να φτάσει κοντά στο γκολ με τον Λεάο. Ο Πορτογάλος εξτρέμ των Ροσονέρι έκανε το σουτ ο Χαντάνοβιτς έκανε την επέμβαση, ο νεαρός πήρε το ριμπάουντ αλλά αστόχησε.

Ο Μπαρέλα έχασε μεγάλη ευκαιρία να χρειαστεί σκόρερ στο 44ο λεπτό όμως το τελείωμα του έσωσε πάνω στην γραμμή ο Μπάλο Τουρέ.

Η Ίντερ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Ταταρουσάνου στο 55ο λεπτό με το σουτ του Μαρτίνες που κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η Μίλαν δεν έδιωξε σωστά και η μπάλα κατέληξε στον Μπρόζοβιτς που είδε την κίνηση του Τσαλχάνογλου και σέντραρε στην περιοχή αλλά το γυριστό σουτ του άσου της Ίντερ έφυγε άουτ.

Με την είσοδο του Βιδάλ η Ίντερ ήταν πιο απειλητική και ο ίδιος ο Χιλιανός μέσος είχε διπλή ευκαιρία στο 72ο λεπτό μετά το γύρισμα του Τζέκο στο σημείο του πέναλτι όμως τα δύο σουτ του βρήκαν στο Καλουλού.

Η Μίλαν είχε δύο καλές στιγμές στο 82′ με την εκτέλεση φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς που εξουδετέρωσε ο Χαντάνοβιτς και το πλασέ του Μπενασέρ που έφυγε άουτ από πλεονεκτική θέση μετά την κεφαλιά του Σουηδού Σούπερ σταρ.

Η Μίλαν πίεζε να βρει το γκολ και αρχικά με το σουτ του Καλουλού που έφυγε άουτ στο 88′ και ένα λεπτό αργότερα με το μακρινό τελείωμα του Σαλεμάκερς που κατέληξε στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Κεσί έστειλε την μπάλα άουτ και μοιραία έμεινε η ισοπαλία.

Σκόρερ: Ντε Βρι 17′(αυτ) – Τσαλχάνογλου 11′

Κάρτες: Μπάλο Τουρέ 26′

Μίλαν (Πιόλι): Ταταρουσάνου, Κιάερ, Τομόρι, Μπάλο Τουρέ (46′ Καλουλού), Καλάμπρια, Κεσί, Τονάλι (71′ Μπενασέρ), Κρούνιτς (84′ Μπακαγιόκο), Ντίας (59′ Σαλεμάκερς), Λεάο (59′ Ρέμπιτς), Ιμπραΐμοβιτς

Ίντερ (Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βρι, Μπαστόνι(84′ Ντι Μάρκο), Νταρμιάν (76′ Ντάμφρις), Πέρισιτς, Μπαρέλα (68′ Βιντάλ), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου,Τζέκο (76′ Κορέα), Μαρτίνες (84′ Σάντσες)