Σε ευρωπαϊκή τροχιά η Μίλαν, νίκησε την Ρόμα

Δέκα λεπτά ήταν αρκετά για να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη η Μίλαν επί της Ρόμα.

Η Μίλαν νίκησε με 2-0 την Ρόμα στο Σαν Σίρο, στο μεγάλο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής στην Serie A. Ρέμπιτς και Τσαλχάνογλου οι σκόρερς για τους “ροσονέρι”.

Στην 7η θέση έστω και προσωρινά ανέβηκε η Μίλαν, με 42 βαθμούς. Περιμένοντας το αποτέλεσμα της Πάρμα, που αντιμετωπίζει την Ίντερ απόψε (28/6) το βράδυ. Στην 5η θέση με 48 βαθμούς παραμένει η Ρόμα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μίλαν είχε την κατοχή και κυκλοφόρησε την μπάλα περισσότερο, ωστόσο η Ρόμα ήταν αυτή που δημιούργησε επιθετικά. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν μια κεφαλιά του Τσαλχάνογλου, μετά από σέντρα του Ερνάντεζ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 39′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν ήταν άκρως καλύτερη από την Ρόμα και το απέδειξε. Η Μίλαν άνοιξε το σκορ στο 77ο λεπτό ο Άντε Ρέμπιτς. Αρχικά ο Κεσιέ έκανε ένα ψαλιδάκι, ο Μιράντε έδιωξε σε πρώτο χρόνο. Έπειτα ο Ρέμπιτς σούταρε, ο Μιράντε έδιωξε ξανά με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι. Στην συνέχεια της φάσης, με νέο σουτ του Κροάτη, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Το τελικό 2-0, έκανε ο Τσαλχάνογλου, στο 88ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι. Παράβαση που έκανε ο Σμόλινγκ πάνω στο Τέο Ερνάντεζ.

Κίτρινες: Καστιγέχο 41′, Ρέμπιτς 62′ / Πελεγκρίνι 23′, Βερετούτ 90+1′

Μίλαν: Ντοναρούμα, Ερνάντεζ, Κιάερ, Ρομανιόλι, Κόντι, Κεσιέ, Μπενασέρ, Μποναβεντούρα (Πακουέτα 54′), Τσαλχάνογλου, Καστιγέχο (Σαελεμάεκερς 54′), Ρέμπιτς (Λεάο 78′).

Ρόμα: Μιράντε, Κολάροφ, Σμόλινγκ, Ζαπακόστα, Κριστάντε (Παστόρε 84′), Βερετούτ, Πελεγκρίνι (Ντιαβαρά 81′), Μαντσίνι, Κλάιφερτ (Πέρεζ 58′), Μικιταριάν (Περότι 69′), Ντζέκο (Κάλινιτς 69′).