Συνεχίζει στο FA Cup η Τσέλσι

Με γκολ του Μπάρκλεϊ η Τσέλσι κλείδωσε μια θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, καθώς επικράτησε της Λέστερ.

Η Τσέλσι επικράτησε της Λέστερ με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του FA Cup, χάρη σε γκολ του Μπάρκλεϊ στο 63ο λεπτό στο “King Power”, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να βρεθούν στον 5ο τελικό της ιστορίας τους, έχοντας χάσει τους προηγούμενους (ο τελευταίος το 1969), ενώ οι Λονδρέζοι βρίσκονται πλέον στο κυνήγι του 9ου τροπαίου.

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά έχουν εξασφαλίσει ήδη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Άρσεναλ, οι οποίες πέρασαν το εμπόδιο της Νόριτς και της Σέφιλντ αντίστοιχα.

Με ελάχιστες φάσεις και χωρίς ρυθμό ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Οι δυο ομάδες υπέπεσαν δε πολλά λάθη και σε πολλά περισσότερα οι μπλε, έχοντας μόνο από μια φάση εκατέρωθεν.

Η Λέστερ στο 29′ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Έβανς από τέλεια θέση, αλλά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι Λονδρέζοι απείλησαν με δυνατό σουτ του Μάουντ, αλλά ο Σμάιχελ έκανε μεγάλη επέμβαση και έδιωξε άουτ.

Μπορεί η Λέστερ να πατούσε καλύτερα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Τσέλσι ήταν αυτή που βρήκε το γκολ με τον Αμπραχαμ, αλλά η φάση θεωρείται ως μη γενομένη ως οφσαιντ.

Παρά την ακύρωση του γκολ η ψυχολογία των “μπλέ” δεν έπεσε και στο 63’ τελικά άνοιξε το σκορ για το 0-1. Ο Γουίλιαν γύρισε με χαμηλή σέντρα στον Μπάρκλεϊ με τον δεύτερο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Τσίλγουελ, Σογιούντσου, Έβανς, Τζάστιν, Εντιντί, Μπαρνς, Πρατ, Τίλεμανς, Πέρεθ, Βάρντι

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Καμπαγιέρο, Τζέιμς, Ρούντιγκερ, Ζουμά, Έμερσον, Γκίλμουρ, Καντέ, Μάουντ, Γουίλιαν, Έιμπραχαμ, Πούλισικ