Μόνη στην κορυφή η Γιουβέντους, πέρασε από τη Μπολόνια

Η Γιουβέντους επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Μπολόνια, για την 27η αγωνιστική της Serie A. Κριστιάνο Ρονάλντο και Ντιμπάλα οι σκόρερς για την «βέκια σινιόρα», που είχε και δοκάρι με τον Μπερναρντέσκι. Αποβλήθηκε ο Ντανίλο για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι φιγουράρει στην πρώτη θέση με 66 βαθμούς αυξάνοντας την διαφορά από την δεύτερη Λάτσιο στο +4. Οι Λατσιάλι έχουν ένα ματς λιγότερο. Στην μέση της βαθμολογίας η Μπολόνια με 34 βαθμούς

Στον αγώνα και στο 23ο λεπτό η Γιουβέντους κερδίσει πέναλτι, μετά από ανατροπή του Ντε Λιχτ. Ο διαιτητής Ρόκι πήγε στο VAR και στην συνέχεια καταλόγισε την παράβαση. Ο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ.

Στο 36′ οι «μπιανκονέρι» διπλασίασαν τα τέρματα τους. Πανέμορφα συνεργασία από τους φιλοξενούμενους. Ο Ντε Λιχτ πάσαρε για τον Μπερναρντέσκι και εκείνος με ωραίο τακουνάκι βρήκε τον Ντιμπάλα και ο Αργεντίνος με «μαγικό» φαλτσαριστό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 53′ ο Μπερναρντέσκι θέλησε να βάλει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, ωστόσο το σουτ του, σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι, με το 2-0 να μένει έως το τέλος.

Στο 90ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε για το 3-0, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε για οσφάιντ, καθώς στην αρχή της φάσης ο Ντόουγκλας Κόστα ήταν εκτεθειμένος.

Η Γιούβε ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, μετά από την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντανίλο στο 90+1′.

Κίτρινες: Σοριάνο / Ντε Σίλιο 66′, Μπεντανκούρ 69′, Ντανίλο 83′-90+1′

Κόκκινες: – / Ντανίλο 90+1′

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Τομιγιάσου, Ντανίλο, Ντένσβιλ, Ντάικς, Μεδέλ (Πόλο 82′), Σβάνμπεργκ (Παλάσιο 57′), Ορσολίνι (Χουβάρα 82′), Σοριάνο (Ντομίνγκεζ 75′), Σανσόνε (Κατσάνος 82′), Μπάροου.

Γιουβέντους: Σέσνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Ντε Σίλιο (Ντανίλο 66′), Ραμπιό (Ματουιντί 70′), Μπεντανκούρ, Πιάνιτς (Ράμσεϊ 70′), Μπερναρντέσκι, Ντιμπάλα (Ντόουγκλας Κόστα 79′), Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Δευτέρα 22 Ιουνίου

Φιορεντίνα – Μπρέσια 1-1 (29′ Πεσέλα / 17′ πεν. Ντοναρούμα)

Λέτσε – Μίλαν 1-4 (54′ πεν. Μανκόζου / 26′ Καστιγέχο, 55′ Μποναβεντούρα, 57′ Ρέμπιτς, 72′ Λεάο)