Nations League: Έπιασε κορυφή η Γαλλία, γκέλα για Ισπανία

«Διπλό» κορυφής για την Γαλλία στη Λισαβόνα, γλίτωσε την ήττα στο τέλος η Ισπανία. Πρώτη νίκη στον όμιλο για Κύπρο, φουλάρει για προβιβασμό το Γιβραλτάρ.

Στην League A και τον 3ο όμιλο η Γαλλία σε ένα γεμάτο παιχνίδι, επικράτησε με 1-0 της Πορτογαλίας, στη Λισαβόνα.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης είχε πολύ καλό ρυθμό. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Στο 12′ ο Μαρσιάλ είχε τετ α τετ, ενώ στο 31ο λεπτό ο ίδιος είχε δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, οι Πορτογάλοι μπήκαν καλύτερα, όμως στο 53ο λεπτό η Γαλλία ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα. Ο Ραμπιό σούταρε από τα αριστερά, ο Πατρίσιο δεν απέκρουσε σταθερά και έδωσε την ευκαιρία στον Καντέ να έρθει από κοντά και να γράψει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι στα επόμενα λεπτά πίεσαν ακόμη περισσότερο και είχαν στιγμές για ακόμη ένα γκολ. Στην συνέχεια η Πορτογαλία ανέβασε ρυθμό, οι παίκτες του Σάντος πίεσαν για την ισοφάριση ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους, το δοκάρι του Φόντε στο 60ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι, η Σουηδία νίκησε με 2-1 την Κροατία και πήρε το πρώτο της «τρίποντο», στον όμιλο. Το σκορ άνοιξε ο Κουλουσέφσκι στο 36ο λεπτό, ενώ το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου έκανε ο Ντάνιελσον στο 45+2′. Από ωραίος ο Ντάνιελσον έγινε μοιραίος, καθώς η Κροατία μείωσε στο 82′, με αυτογκόλ του Σουηδού. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν στην συνέχεια να βρουν το τέρμα της ισοφάρισης.

Αποτελέσματα 5ης αγωνιστικής:

Πορτογαλία – Γαλλία 0-1 (53′ Καντέ)

Σουηδία – Κροατία 2-1 (36′ Κουλουσέφσκι, 45+2′ Ντάνιελσον / 82′ αυτ. Ντάνιελσον)

Γαλλία – Σουηδία (17/11, 21:45)

Με τον Τίμο Βέρνερ να σκοράρει δις και τον Γκορέτσκα να μοιράζει επίσης δύο ασίστ, η Γερμανία νίκησε με 3-1 την Ουκρανία και έπιασε κορυφή στον 4ο όμιλο. Οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ με τον Γιάρεμτσουκ στο 12ο λεπτό.

Η αντεπίθεση των Γερμανών άρχισε στο 23′, όταν και ισοφάρισαν με γκολ του Σανέ μετά από ασίστ του Γκορέτσκα. Ο άσος της Μπάγερν στο 33′ σέρβιρε για τον Βέρνερ που σκόραρε σε κενή εστία για το 2-1. Το τελικό 3-1 έκανε στο 64′ και πάλι ο Τίμο Βέρνερ.

Η Ισπανία γλίτωσε την ήττα στο τέλος από την Ελβετία, με τέρμα του Γκέραρντ Μορένο (1-1). Από ένα ημίχρονο για τις δύο ομάδες με τους Ελβετούς να παίρνουν το προβάδισμα με γκολ του Φρέουλερ στο 26′. Η Ισπανία στο δεύτερο μέρος ήταν καταιγιστική, με τον Σέρχιο Ράμος να γίνεται μοιραίος χάνοντας δύο πέναλτι, στο 57′ και στο 80′. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 79′ μετά από αποβολή του Ελβεντί, αλλά στο 89′ ο Μορένο ήταν αυτός που έδωσε τον πόντο στην ομάδα του Λουίς Ενρίκε.

Γερμανία – Ουκρανία 3-1 (23′ Σανέ, 33′, 64′ Βέρνερ / 12′ Γιάρεμτσουκ)

Ελβετία – Ισπανία 1-1 (26′ Φρέουλερ / 89′ Γκέραρντ Μορένο)

Ισπανία – Γερμανία (17/11, 21:45)

Στην League C, για τον 1ο όμιλο, την πρώτη της νίκη, μάλιστα με ανατροπή και πρωταγωνιστή τον Γρηγόρη Κάστανο, πήρε η Κύπρος που επικράτησε με 2-1 του Λουξεμβούργου, στην Λευκωσία.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Κούσουλου στο 5ο λεπτό. Το Λουξεμβούργο έμεινε με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Σελίμοβιτς στο 33′, με την Κύπρο να κερδίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάστανος και ισοφάρισε σε 1-1. Την ολική ανατροπή έκανε και πάλι ο Γρηγόρης Κάστανος με γκολ στο 71ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Στην κρυφή του ομίλου ανέβηκε το Μαυροβούνιο, το οποίο αγωνίζονταν με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο, ωστόσο πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με το 0-0, στο Αζερμπαϊτζάν.

Αποτελέσματα αγωνιστικής:
Κύπρος – Λουξεμβούργο 2-1 (34′ πεν., 71′ Κάστανος / 5′ αυτ. Κούσουλος)

Μαυροβούνιο – Κύπρος (17/11, 21:45)

Λουξεμβούργο – Αζερμπαϊτζάν (17/11, 21:45)

Στην League D και στον 1ο όμιλο, ισόπαλες αναδείχθηκαν με 1-1 Λετονία και Νησιά Φερόε. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, την νίκη πήρε η Μάλτα με ανατροπή, από 0-1, σε 3-1 κόντρα στην Ανδόρα.

Στην τελευταία αγωνιστική Μάλτα και Νησιά Φερόε θα κονταροχτυπηθούν για την πρωτιά του ομίλου, με τους δεύτερους να χρειάζονται δύο αποτέλεσμα, αυτό της νίκης αλλά και της ισοπαλίας.

Μάλτα – Ανδόρα 3-1 (55′ Γκαρθία αυτ., 58′ Ντεγκαμπριέλε, 90+3′ Ντίμετς / 3′ Ρέμπες)

Λετονία – Νησιά Φερόε 1-1 (59′ Κάμες / 60′ Βατχάμαρ)

Ανδόρα – Λετονία (17/11, 21:45)

Στον 2ο όμιλο, Σαν Μαρίνο και Γιβραλτάρ έμειναν στο μηδέν. Έτσι το Γιβραλτάρ κρατά την τύχη στα χέρια του, για την πρώτη θέση του δευτέρου ομίλου. Η κορυφή εξασφαλίζει την άνοδο και στη League C. Την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται το Λίχτενσταϊν με τρεις βαθμούς να χωρίζουν τις δύο ομάδες.

Ουσιαστικά, το Γιβραλτάρ παίζει για δύο αποτελέσματα (η ισοπαλία αρκεί), καθώς είχε φύγει με τη νίκη (0-1) από το Βάντουτς στις 10 Οκτωβρίου.