“Φρένο” της Βαλένθια στη Σεβίλλη, άνετα η Ατλέτικο Μαδρίτης

Για την 15η αγωνιστική της La Liga, άνετη νίκη πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ η Βαλένθια έσωσε τον βαθμό στο τέλος κόντρα στη Σεβίλλη.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε στο Wanda Metropolitano την Αλαβές με 3-0. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε στο 25′ με τον Κάλινιτς, ενώ στο δεύτερο μέρος είχε δοκάρι με τον Χοσέ Χιμένες. Οι «ροχιμπλάνκος» το ”καθάρισαν” στο τελευταίο δεκάλεπτο με δύο τερματα που σημείωσαν οι  Γκριεζμάν (82`) και Ρόντρι (87`). Με αυτή τη νίκη πάτησαν κορυφή και ισοβαθμούν στους 28π. με την Μπαρτσελόνα.

Στο Μεστάγια, η Βαλένθια αναδείθχηκε ισόπαλη 1-1 με την Σεβίλλη. Οι Σεβιγιάνοι άνοιξαν το σκορ το 55ο λεπτό με τον Σαράμπια, όμως οι «νυχτερίδες» ισοφάρισαν στο 92′ με την κεφαλιά του Ντιακαμπί στη τελευταία φάση. Οι γηπεδούχοι έσωσαν τον βαθμό και παράλληλα φρέναραν την Σεβίλλη που με τη νίκη θα ανέβαινε μόνη πρώτη στην κορυφή.