Ουέσκα – Έλτσε: Νίκη και άλμα εκτός της επικίνδυνης ζώνης για την Ουέσκα

Μετά το διπλό κόντρα στη Λεβάντε, η Ουέσκα νίκησε και την Έλτσε και ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στην τελική ευθεία μπαίνει η La Liga και η Ουέσκα πήρε μια πολύτιμη νίκη με 3-1 επί της Έλτσε, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 30ης αγωνιστικής στην Ισπανία. Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα (μπήκε ως αλλαγή στο 65ο λεπτό) με αυτή την νίκη έβαλε από κάτω την Έλτσε, στην βαθμολογία και ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας 27 και 26 βαθμούς αντίστοιχα.

Τρελό ξεκίνημα στο «Εστάντιο Ελ Αλκοράζ» με δύο γκολ στα πρώτα πέντε λεπτά. Την αρχή έκαναν οι γηπεδούχοι καθώς μόλις στο 2′ άνοιξαν το σκορ. Μετά από σέντρα του Φερρέιρο, ο Ράφα Μιρ έπιασε την κεφαλιά, από το όριο της μικρής περιοχής και έκανε το 1-0.

Ωστόσο, χωρίς καλά καλά να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η Έλτσε βρήκε την απάντηση. Στο 5ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Μπαρραγκάν μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα γύρισμα και ο Βάβρο στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Ουέσκα κέρδισε πέναλτι στο 21ο λεπτό μετά από μαρκάρισμα του Μοχίκα πάνω στον Λόπεθ. Όμως, μετά από χρήση του VAR ο διαιτητής άλλαξα την απόφαση του, καθώς υπήρξε πιο πριν φάουλ του Σάντρο στο ποδοσφαιριστή της Έλτσε Μπαρραγκάν.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι «αθουλγκράνας» πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Ο Σάντρο Ραμίρεζ δοκίμασε το πόδι του από μακριά, ο Μπαντία δεν έκανε κακή εκτίμηση διώχνοντας λανθασμένα, διαμορφώνοντας έτσι το 2-1.

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο φινάλε. Στο 87′ η ομάδα της Αραγονίας κέρδισε πέναλτι, μετά από χέρι του Μοχίκα και ο Ράφα Μιρ που ανέλαβε την εκτέλεση σκόραρε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση, φτάνοντας συνολικά τα 12 τέρματα στην σεζόν.