Σαν να μην πήγε ποτέ στη Γαλλία ο Παναθηναϊκός…

Ο Παναθηναϊκός μετά από την καλή του εμφάνιση με τη Μπάγερν, έκανε ένα ακόμα κακό ματς και διασύρθηκε στη Γαλλία από τη Βιλερμπάν.

Η Βιλερμπάν συνέτριψε με 97-73 τον Παναθηναϊκό στο Αστρομπάλ, για τον εξ’ αναβολής αγώνα της 3η αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα δεν θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα που κέρδισε τη Μπάγερν την προηγούμενη αγωνιστική. Οι “πράσινοι” ήταν ανταγωνιστικοί μόνο για ένα δεκάλεπτο και εν συνεχεία παραδόθηκαν άνευ όρων. Στην επίθεση δεν γινόταν τίποτα με μεγάλη αστοχία και η άμυνα ήταν τραγωδία συν το γεγονός ότι οι παίκτες των γηπεδούχων έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι, με εντυπωσιακό στατιστικό το 100% ποσοστό ευστοχίας στην 2η περίοδο πίσω από τα 6.75.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Λάιτι με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Σε εξαιρετική κατάσταση ήταν επίσης ο Κόουλ με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ο Χάουαρντ που πέτυχε 16 πόντους. Από το “ναυάγιο” του Παναθηναϊκού διασώθηκαν ο Παπαγιάννης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και ο Μήτογλου με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός που ξεκίνησε την αναμέτρηση ξανά με Καλαϊτζάκη στον άσο και με τον Μπέντιλ στο 5, ήταν μέτριος καθώς αν και μπήκε στον αγώνα με ενέργεια δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το καλό του διάστημα και εν συνεχεία παρασύρθηκε από τον ρυθμό των γηπεδούχων και έμεινε στάσιμος. Το πρώτο δεκάλεπτο με τελείωσε με τους “Γάλλους” να έχουν ένα μικρό προβάδισμα με 3 πόντους, 20-17.

Η δεύτερη περίοδο όμως ήταν καταστροφική για το “τριφύλλι”. Η  Βιλερμπάν είχε “τρομακτική” ευστοχία στα τρίποντα, ποσοστό 80% συνολικά, ενώ σε αυτή τη περίοδο 100%, 6 στα 6. Με πρωταγωνιστές τους Χάουαρντ, Ντιότ και Κόουλ, άρχισε να αυξάνει το προβάδισμά της σταδιακά. Στο 7′ του δευτέρου δεκαλέπτου με 8 πόντους, στο πεντάλεπτο με 14 και 2 λεπτά πριν από την λήξη του ημιχρόνου έφτασε και τους 18 πόντους. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων, σκορ  44-30. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος με 15% τρίποντα και 40% δίποντα.

Η 3η περίοδο ήταν το ίδιο έργο απλά η ομάδα του Πάρκερ άρχισε να βάζει και δίποντα, ο Παναθηναϊκός “παραπάταγε” στο Αστρομπάλ, πολλά λάθη, συγκεκριμένα 7 και τα σουτ εντός και εκτός πεδιάς “έσπασαν” το καλάθι. Στα μισά του δεκαλέπτου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 24, 61-37 αλλά οι “πράσινοι” έβγαλαν μια μικρή αντίδραση και αυτή η περίοδο τελείωσε με σκορ 68-51, στους 17 πόντους.

Η τελευταία περίοδο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα η Βιλερμπάν ότι έριχνε έμπαινε, η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν άφαντη και οι γηπεδούχοι έκαναν “περίπατο” διαλύοντας το “τριφύλλι” με  24 πόντους, σκορ 97-73 .

Την επόμενη αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός πάει την Πέμπτη στο Μιλάνο για να αντιμετωπίσει την Αρμάνι για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φρίμαν 8 (2/6 τρίποντα), Καουντί 4, Λακόμπ, Ντιό 10 (2), Φαλ 4 (4 μπλοκ), Νουά 8 (2), Μπακό 5, Λάιτι 19 (6/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Χάουαρντ 16 (4/4 τρίποντα), Γιαμπουσελέ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόουλ 16 (4/5 τρίποντα, 5 ασίστ).

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 6 (1/6 σουτ), Όγκαστ, Παπαπέτρου 4 (1/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης 8 (3/3 σουτ), Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 10 (4/6 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 12 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 6 (1 τρίποντο, 7 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Βιλερμπάν: 18/31 δίποντα, 17/24 τρίποντα, 10/10 βολές, 30 ριμπάουντ (27+3), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 22/43 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 11/16 βολές, 29 ριμπάουντ (17+12), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη.