Νίκη-ανάσα για την Μάιντζ

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα η Μάιντζ επικράτησε στην έδρα της, την Όπελ Αρένα, επί της Κολωνίας με 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ πριν την συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών αγώνα(14′) χάρη σε τέρμα του Τεροντέ με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα(21′) με τον Ζεάν-Πολ Μποέτιους.

Στην επανάληψη του ημιχρόνου και στο 57ο λεπτό η Μάιντζ πέτυχε την ολική ανατροπή του σκορ με τον Κουάισον ενώ την νίκη την διασφάλισε ο Εζτουνάλι στο 82′.

Πλέον η Μάιντζ προσπέρασε την Κολωνία και βρίσκεται στην 13η θέση με 9 βαθμούς ενώ η αντίπαλος της έμεινε στην 16η με δύο λιγότερους(17 β.).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάιντζ: Ζέντνερ, Μπροσίνσκι (73’Λάτζα), Σεντ Ζουστ, Νιακατέ, Άαρόν, Μπακού, Κούντε, Εζτουνάλι (84’Χακ), Μποέτιους, Σαλάι, Κουάισον (78’Ονισίβο).

Κολωνία: Χορν, Εχιζίμπουε, Μπόρναου, Τσζίχος, Κάτερμπαχ (81’Μοντέστ), Σκίρι, Έκτορ, Κι, Σίντλερ (65’Κόρδοβα), Σάουμπ, Κάιντς, Τερόντε.