Εύκολο βράδυ για την Βιγιαρεάλ

Η 10η αγωνιστική της La Liga άνοιξε στο Στάδιο ντε λα Κεράμικα, όπου η Βιγιαρεάλ υποδέχτηκε την Αλαβές, επικρατώντας με 4-1.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλύτερα στην αναμέτρηση από την αρχή, προσπαθώντας να φτάσουν στο αντίπαλο τέρμα. Οι στατικές φάσεις δεν βοήθησαν την Βιγιαρεάλ, αλλά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 13’, όταν ο Μορένο έδωσε μια καλή, χαμηλή πάσα στον Εκαμπί, ο οποίος έκοψε την άμυνα στα δύο μέσα στην περιοχή, σκοράροντας για το 1-0.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα δύο σημαντικές ευκαιρίες – στο 27’ με τον Α. Μορένο και στο 32’ με τον Τζ. Μορένο – να σημειώσουν ένα ακόμα γκολ αλλά στάθηκαν άτυχοι καθώς και και τις δύο φορές η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από το δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Αλαβές κατάφερε να ισοφαρίσει πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (50’), όταν ο Πέρεθ βρέθηκε στην περιοχή, όπου πήρε το ριμπάουντ και εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία με εντυπωσιακό ψαλιδάκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Η Βιγιαρεάλ ανέβασε ρυθμούς μετά το γκολ και απείλησε το αντίπαλο τέρμα στο 54’ και στο 63’, αλλά χωρίς επιτυχία.

Στο 66’, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης, όταν ο Γκόμεζ διάβασε ωραία την φάση και πάσαρε στον Εκαμπί, ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική ετοιμότητα μέσα στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Η Αλαβές έφτασε κοντά στην εκ νέου ισοφάριση με τον Σάινζ στο 72’, όταν δέχτηκε την κάθετη πάσα, έπιασε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας έκανε μια πολύ καλή απόκρουση. Αντ’ αυτού, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δέικτη του σκορ στο 3-1, όταν στο 85’, ο Τζ. Μορένο δέχτηκε την πάσα του Καθόρλα και από κοντινή απόσταση έκανε το σουτ.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφεραν να σκοράρουν για άλλη μια φορά. Στο 90+4’, ο Οντιβέρος, έχοντας λίγα λεπτά στην αναμέτρηση, έκανε ένα δυνατό και ακριβές σουτ εντός περιοχής για το 4-1. Η Αλαβές ήταν αδύναμη και δεν μπόρεσε να αντιδράσει με το 4-1 να είναι το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Γκασπάρ, Τόρρες – Χοσελού, Μαγκαλάν

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Μορένο Α., Τόρρες, Αλμπιόλ, Γκασπάρ, Ιμπόρα, Γκόμεζ (Τριγκέρος 79’), Καθόρλα, Ανγκίσα (Τσουκουέζε 61’), Εκαμπί (Οντιβέρος 89’), Μορένο Τζ.

Αλαβές: Πατσέκο, Αγκιρεγκαμπίρια (Γκιντέτι 84’), Λαγκάρδια, Μαγκαλάν, Ντουάρτε, Βιδάλ (Σάινζ 71’), Γκαρσία, Γουακάσο, Ριόχα (Μπούρκε 67’), Πέρεθ, Χοσελού