Νίκη Λέστερ και πρωτιά στην Πρέμιερ Λιγκ

“Σκαρφάλωσε” στην πρώτη θέση της Premier League η Λέστερ που πέρασε το εμπόδιο της Γουλβς

Η Λέστερ πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Γούλβς στο King Power, για την 8η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Ρότζερς ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο έχοντας τόσο την κατοχή της μπάλας όσο και ευκαιρίες για γκολ. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν καθόλου απειλητικοί στο πρώτο 45λεπτό κάνοντας το έργο των αλεπούδων αρκετά εύκολο. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βάρντι. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γούλβς επιχείρησε να ανεβάσει ρυθμούς, ωστόσο οι φάσεις που είχε δεν μετατράπηκαν σε γκολ.

Με αυτή τη νίκη οι “αλεπούδες” ανέβηκαν στην πρώτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ με 18 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερη την Τότεναμ με 17, που προ λίγων ωρών ήταν πρώτη μετά την νίκη απέναντι στην Γουέστ Μπρομ με buzzer beater του Χάρι Κέιν στο 88′ λεπτό. Από την άλλη, οι “Λύκοι” έμειναν στην 8η θέση με 13 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την 7η Κρίσταλ Πάλας και την 6η Έβερτον.

Η τύχη χαμογέλασε στην Λέστερ από το πρώτο ημίχρονο, συγκεκριμένα όταν στο 13′ λεπτό το χέρι του Κίλμαν μέσα στην μεγάλη περιοχή, έδωσε την ευκαιρία στις αλεπούδες να ανοίξουν το σκορ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζέιμς Βάρντι και ψύχραιμα κέρδισε τον Ρουί Πατρίσιο και έκανε το 1-0.

Στο 38′ λεπτό ο Άιτ-Νούρι με σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μάντισον μέσα στην περιοχή, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, ξανά από την άσπρη βούλα. Για άλλη μια φορά εκτελεστής ήταν ο Βάρντι, όμως ο Ρουί Πατρίσιο αυτή την φορά είχε την απάντηση αφού έπεσε σωστά στην δεξιά γωνία του και κράτησε ζωντανό τον ”φονέα των γιγάντων”.

Το πρώτο ημίχρονο δεν προσέφερε κάτι παραπάνω, πέρα από τα δύο πέναλτι των αλεπούδων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους με τον Κίλμαν στο 67′ λεπτό να χάνει μια τεράστια ευκαιρία μπροστά από τον Σμάιχελ, να φέρει το ματς στα ίσα.

Στο 77′ λεπτό ο Κάσπερ Σμάιχελ έκανε μια σπουδαία απόκρουση στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του, μετά από ένα πολύ ωραίο σουτ του Νέβες.

Το τέλος του παιχνιδιού ήρθε μετά από πέντε λεπτά καθυστερήσεων, χωρίς καμία ουσιώδη ευκαιρία από τις δύο πλευρές, με την Λέστερ να φεύγει με τους τρείς βαθμούς.

Σκόρερ: 15′ Βάρντι

Κίτρινες: 41′ Ντεντόνκερ, 50′ Νέβες, 63′ Έβανς, 81′ Φοφανά, 90+3′ Κίλμαν

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Φοφανά, Έβανς, Φουκς, Τζάστιν, Τίλεμανς, Μεντί, Τόμας (46′ Ολμπράιτον), Πρατ (80′ Μόργκαν), Μάντισον (72′ Μπάρνς), Βάρντι

Γούλβς (Σάντο): Πατρίσιο, Μπολί, Κόντι, Κίλμαν, Σεμέδο, Νέβες, Ντεντόνκερ, Αιτ-Ντούρι (76′ Μαρσάλ), Νέτο (79′ Σοάρες), Ποντένσε (60′ Τραορέ), Χιμένες