Serie A: Νέο στραπάτσο για Ίντερ, “άλωσε” τη Γένοβα η Ρόμα

Σε νέα απώλεια βαθμών υποχρέωσε την Ίντερ η Αταλάντα, με χατ-τρικ Μικιταριάν πέρασε από την Γένοβα η Ρόμα.

Στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα «έκοψε» βαθμούς από την Ίντερ, καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Η Ίντερ έχει μόλις μία νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια, μετρώντας ακόμη τρεις ισοπαλίες και μία ήττα.

Στην 5η θέση με 13 βαθμούς η Αταλάντα, ένα περισσότερο από τους νερατζούρι. Το σκορ άνοιξε ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ για την Ίντερ στο 58′, μετά από ασίστ του Γιανγκ. Το γκολ της ισοφάρισης, πέτυχε στο 79′ ο Μίραντσουκ.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μικιταριάν, η Ρόμα πέρασε με σκορ 3-1 από την έδρα της Τζένοα. Οι Τζιαλορόσι ανέβηκαν 3οι με 14 βαθμούς, από την άλλη η Τζένοα παραμένει χαμηλά στην 18η θέση με 5.

Ο Μικιταριάν άνοιξε το σκορ στο 45+2′, αλλά η Τζένοα ισοφάρισε στο 50ο λεπτό με τον Πιάτσα. Ο Αρμένιος έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο 66′ και ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 85ο λεπτό.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στο Τορίνο, ανάμεσα στην Τορίνο και την Κροτόνε (0-0). Ματς χωρίς θέαμα και μεγάλες φάσεις, με την Κροτόνε να είναι καλύτερη. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Λουπέρτο στο 88′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην 17η θέση με 5 βαθμούς η Τορίνο, παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας η Κροτόνε, έχοντας μόλις 2 πόντους.