Νίκη Νιούκαστλ και τέλος η πρωτιά για Έβερτον, ματς θρίλερ στο Βίλα Παρκ

Δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα έκανε η Έβερτον, αφήνοντας τη Λίβερπουλ μόνη πρώτη. Ματσάρα στο Βίλα Παρκ και νίκη για Σαουθάμπτον.

Κόντρα στα στατιστικά και στη ροή του αγώνα, η Νιούκαστλ επικράτησε με 2-1 της Έβερτον στο Σεντ Τζέιμς Παρκ και με αυτή την ήττα οι φιλοξενούμενοι χάνουν την πρώτη θέση, που ισοβαθμούσε με τη Λίβερπουλ.

Η Έβερτον με 67% κατοχή μπάλας και 15 τελικές, δεν κατάφερε να φύγει με βαθμό από τη Νιουκαστλ. Και τα δύο τέρματα των «ανθρακωρύχων» πέτυχε ο 28χρονος Άγγλος επιθετικός, Κάλουμ Γουΐλσον, ενώ για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι σκόραρε ο «συνήθης ύποπτος» στο τρέχον πρωτάθλημα, Κάλβερτ-Λιούιν.

Στο πρώτο ημίχρονο, δεν υπήρξε πολύ δράση. Η εξαιρετική απόκρουση του Όλσεν στο 32’ λεπτό, μετά από ένα καλό σουτ του Σεν Μαξιμίν, ήταν η μοναδική στιγμή που μας ‘’αφύπνισε’’

Το δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, ήταν εντελώς διαφορετικό. Στο 54’ λεπτό ο Γκόμες έκανε ένα πολύ σκληρό τάκλιν μέσα στην περιοχή του Όλσεν και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ουίλσον ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ,  στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας.

Στο 84’ λεπτό ο Ουίλσον πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα μέσα στην μεγάλη περιοχή με δυνατό σουτ.

Στο 90+1’ ο Κάλβερτ Λιούιν πήρε μια εξαιρετική πάσα μέσα στην περιοχή και μείωσε σε 2-1.

Το παιχνίδι έληξε 6 λεπτά μετά με την Έβερτον να μην καταφέρνει να κάνει την ανατροπή και την Νιουκάστλ να ανεβαίνει στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κίτρινες: Ενκουκού, Ουίλσον, Μίνα, Άλαν, Ντουκουρέ, Μέρφι

Νιουκάστλ (Σ.Μπρους): Νταρλό, Μέρφι, Σερ, ΛάσελςΦερνάντεζ, Λιούις, Λόνγκσταφφ, Χέντρικ, Αλμιρόν (Χάιντεν 83’), Ουίλσον ( Κάρολ 87’), Σεν-Μαξιμίν ( Φράσερ 74’)

Έβερτον (Κ.Ανστελότι): Όλσεν, Ενκουνκού (Τοσούν 69’), Κιν, Μίνα, Κένι ( Ιβόμπι 77’), Ντουκουρέ, Άλαν, ΝτελφΣίγκουρντσονΓκόμες (Μπερνάρντ 61’), Κάλβερτ-Λιούιν

Άστον Βίλα –Σαουθάμπτον 3- 4

Στο μεσημεριανό παιχνίδι της Κυριακής (1/11) που διεξήχθη στο Βίλα Παρκ, οι γηπεδούχοι λίγο ήθελαν για να πετύχουν μια ιστορική ανατροπή, αλλά η Άστον Βίλα δέχτηκε την ήττα με 3-4 από τη Σαουθάμπτον.

Η Σαουθάμπτον κυριαρχούσε μέχρι το  61’ λεπτό με το σκορ να είναι 0-4 υπέρ τους.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο τους τέρμα στο τρίτο λεπτό. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από τον Κονσά, όμως ο στόπερ των γηπεδούχων δεν πιστώθηκε το αυτογκόλ καθώς είχε προηγηθεί οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Το σκορ άνοιξε στο 20’ λεπτό. Ο Γουόρντ Πρόουζ με μια εκπληκτική σέντρα βρήκε τον Βέστεργκααρντ, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Οι “Άγιοι’’ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Γουόρντ Πρόουζ. Ο 26χρονος μέσος με μια εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε διαφορά ασφαλείας στην ομάδα του.

Μετά από 12 λεπτά έγινε το 0-3 με τον ίδιο πρωταγωνιστή, αλλά και τον ίδιο τρόπο. Ο Πρόουζ δοκιμάζει ξανά τα πόδια του από απευθείας φάουλ και πετυχαίνει το 2ο προσωπικό του γκολ για σήμερα.

Στο 58’ λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνουν το 4ο τέρμα τους με φοβερό τελείωμα από τον Ινγκς από την άκρη της μεγάλης περιοχής.

Στο 62’ λεπτό η Άστον Βίλα μείωσε με τον Μινγκς με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γκρίλις. Στο 90+2’ ο Γουάτκινς έκανε το 2-4 από την άσπρη βούλα. Ο 24χρονος φορ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που δόθηκε στους γηπεδούχους, μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα του Ντιαλό εντός της μεγάλης περιοχής.

Το τελικό 3-4 διαμόρφωσε ο Γκρίλις με ένα “μονοκόμματο” σουτ μετά από την πάσα του Ντούγκλας Λουίζ.

Κίτρινες: Γουόρντ- Πρόουζ, Κας, Ντιαλό

Άστον Βίλλα (Ντ. Σμιθ) : Μαρτίνες(Τ), ΤάρκετΜινκγςΚόνσα, Κας ( Ελμοχαμάντι 67’), ΜακΓκίν, Λουίζ, Τραορέ ( Μαχμούντ Χασάν Τρεζεγκέ 29’), ΜπάρκλειΓκρίλιςΓουάτκινς

Σαουθάμπτον (Ρ. Χάσενχιουλτ) : ΜακΚάρθι(Τ), Γουόκερ-ΠίτερςΜπέντναρεκ ( Στίβενς 46’), Βέστεργκααρντ, Μπέρτραντ ( Ντιαλό 79’), Άρμστρονγκ, ΡομέουΓουόρντ-Πρόουζ, Γουόλκοτ, Ινγκς ( Λόνκγ 85’)