Serie A: Τρίποντο με τρελή ανατροπή για Λάτσιο

Με δύο γκολ μετά το 90′ η Λάτσιο έφυγε με το “διπλό” από το Τορίνο.

Σε ένα ματς από άλλο πλανήτη… η Λάτσιο έφυγε με την νίκη από το Τορίνο, κόντρα στους «ταύρους» με σκορ 3-4, για την 6η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Τορίνο μέτρα πλέον τέσσερις ήττες σε πέντε παιχνίδια (ένα ματς λιγότερο, αυτό κόντρα στην Τζένοα την Τετάρτη (4/11). Η ομάδα του Γκαμπραόλο βρίσκεται στην 19η θέση με μόλις ένα βαθμό, με τον Ιταλό τεχνικό να βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Από την πλευρά της η Λάτσιο βρίσκεται 7η με 10 βαθμούς (τρεις νίκες, μία ισοπαλία, δύο ήττες).

Η Τορίνο έδειχνε πως θα έπαιρνε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά οι Ιμόμπιλε και Καϊσέδο είχαν άλλη άποψη για τους αετούς της Ρώμης.

Οι Λατσιάλι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα με τον Περέιρα στο 15′. Ο Μουρίκι από τα αριστερά έκανε ένα γύρισμα, η μπάλα κατέληξε στον Πέτριτς που γύρισε με την μία για τον Περέιρα και εκείνος με την σειρά του πλασάρει και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι «Ταύροι» δεν άργησαν όχι απλά να απαντήσουν στο γκολ που δέχθηκαν, αλλά να ανατρέψουν και το εις βάρος του 0-1, καθώς χρειάστηκαν μόλις εννέα λεπτά. Στο 19′ ο Μπρέμερ με καταγωγή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βέρντι έκανε το 1-1. Ενώ στο 24′ ο Μπελότι από την άσπρη βούλα, έφερε τούμπα το ματς κάνοντας το 2-1 για την Τορίνο.

Η Λάτσιο ισοφάρισε σε 2-2 με το καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου και τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (49′). Ο Σέρβος με υπέροχη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Τορίνο ωστόσο πήρε και πάλι προβάδισμα στο 87′ με τον Λούκιτς, που εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος Χουντ και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα σκόραρε σε αφύλακτη εστία.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως η Τορίνο θα πανηγυρίσει τους τρεις βαθμούς, η Λάτσιο έβγαλε αντίδραση. Ο Ιμόμπιλε στο 90+5′ έκανε το 3-3 από την άσπρη βούλα και ο Καϊσέδο στο 90+8′ χάρισαν την νίκη στην ομάδα του Ιντζάγκι, ολοκληρώνοντας μια απίστευτη ανατροπή.

Τορίνο (Γκαμπραόλο Μάρκο): Σιρίγκου, Ροντρίγκεζ, Λιάνκο, Μπρέμερ, Βοϊβόντα (70′ Σίνγκο), Μεϊτέ, Ρίνκον, Λινέτι, Λούκιτς, Βέρντι (70′ Ενκουλού), Μπελότι.

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ρέινα, Ασέρμπι, Χουντ, Λουίς Φελίπε, Γκαμπαρόν, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Παρόλο (46′ Λούκας Λέιβα), Περέιρα (46′ Άκπα Άκπρο), Φάρες, Μουρίκι (57′ Ιμόμπιλε), Κορέα (73′ Καϊσέδο).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο 31 Οκτωβρίου

Κροτόνε – Αταλάντα 1-2 (40′ Σίμι / 26′, 38′ Μουριέλ)

Ίντερ – Πάρμα 2-2 (64′ Μπρόζοβιτς, 90+2′ Πέρισιτς / 46′, 62′ Ζερβινιό)

Μπολόνια – Κάλιαρι 3-2 (45′, 56′ Μπάροου, 52′ Σοριάνο / 15′ Πέδρο, 47′ Σιμεόνε)

Κυριακή 1 Νοεμβρίου

Ουντινέζε – Μίλαν 1-2 (48′ Ντε Πολ / 18′ Κεσιέ, 83′ Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς)

Σπέτσια – Γιουβέντους 1-4 (32′ Πομπεγκά / 14′ Άλβαρο Μοράτα, 59′, 76′ πεν. Κριστιάνο Ρονάλντο, 67′ Ραμπιό)

Τορίνο – Λάτσιο 3-4 (19′ Μπρέμερ, 24′ πεν. Μπελότι, 87′ Λούκιτς / 15′ Περέιρα, 49′ Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, 90+5′ πεν. Ιμόμππιλε, 90+8′ Καϊσέδο)