Νίκη πρωτιάς η Σοσιεδάδ, “Χ”αμένες οι Ουέσκα και Βαγιαδολίδ

Έλτσε και Σοσιεδάδ πήραν το τρίποντο, από ένα πόντο μοιράστηκαν οι Ουέσκα και Βαγιαδολίδ.

Για την 6η αγωνιστική της La Liga, νίκες πέτυχαν η Έλτσε και η Σοσιεδάδ, ενώ ισόπαλες αναδείχθηκαν Ουέσκα και Βαγιαδολίδ.

Αλαβές – Έλτσε 0-2

Μια σχετικά άνετη επικράτηση είχε η Έλτσε, απέναντι σε έναν θεωρητικά εύκολο αντίπαλο.

Το σκορ για την Έλτσε άνοιξε με αμφισβητούμενο γκολ ο Μίγια στο 39ο λεπτό, όντας ελάχιστα εκτεθειμένος. Το ματς κλείδωσε για τους φιλοξενούμενους ο Τετέ, με ένα φοβερό σουτ στον αέρα. Πλέον οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 18η θέση, ενώ οι αντίπαλοι τους στην 12η.

Ουέσκα – Βαγιαδολίδ 2-2

Προηγήθηκε με δύο γκολ η Βαγιαδολίδ, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το σκορ. Ο Γκονζάλες ήταν αυτός που διαμόρφωσε το σκορ για το πρώτο ημίχρονο, κάνοντας με κεφαλιά το 0-1, ενώ στο δεύτερο μέρος τα τέρματα διπλασίασε με πέναλτι ο Ρούμπιο στο 51′.

Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα ο Μιρ μείωσε με πέναλτι ενώ την ισοφάριση έφερε ο Ραμίρες στο 56′ με μια φοβερή βολίδα. Πλέον με την μοιρασιά του βαθμού οι γηπεδούχοι βρίσκονται 16οι , ενώ η Βαγιαδολίδ φιγουράρει τρείς θέσεις κάτω.

Μπέτις – Σοσιεδάδ 0-2

Δεν δυσκολεύτηκε πολύ η Σοσιεδάδ, σε ένα “φτωχό” ποδοσφαιρικά παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος το 0-1 προήλθε από την μπαλιά του Ογιαρθάμπαλ και την εύστοχη εκτέλεση του Πόρτου.

Στο δεύτερο μέρος η Σοσιεδάδ ανέβασε πιο πολύ τις στροφές της, με τον παίκτη που πρόσφερε το πρώτο γκολ να κάνει το 0-2 από τη λευκή βούλα, ενώ τη χαριστική βολή έδωσε ο Γιανουζάι στο 88′. Με τη νίκη αυτή η Σοσιεδάδ περνάει στην κορυφή του πρωταθλήματος, ενώ η Μπέτις πέφτει στην 7η θέση.