Νίκησε Μπάρτσα και πάτησε κορυφή η Γρανάδα

Στην 5η αγωνιστική της La Liga, η Γρανάδα υποδέχτηκε την Μπαρτσελόνα στο Στάδιο Νουέβο Λος Λάρμενες, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-0, έχοντας έστω και προσωρινά την πρώτη θέση.

Η Γρανάδα άνοιξε από νωρίς το σκορ – μόλις στο 2′  – όταν μια επαναφορά από ατυχία έφτασε στον Αθέεθ και αυτός με την σειρά του έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Οι ευκαιρίες για τους γηπεδούχους συνεχίστηκαν, ενώ και η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμούς, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Ο Μέσι στο 50’ ανέλαβε να εκτελέσει το φάουλ και απείλησε με απευθείας σουτ χωρίς ομως να καταφέρει να σκοράρει. Στο 66’, με την βοήθεια του ριπλέι, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για τους γηπεδούχους και ο Βαδίγιο ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι έχασαν κλασσικές ευκαιρίες στην συνέχεια της αναμέτρησης να μειώσουν το σκορ, αλλά αμυντικοί και τερματοφύλακας στάθηκαν εμπόδιο. Λίγο έλειψε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι με τον Βαδίγιο να κάνουν το 3-0, αλλά το σουτ κατέληξε ελάχιστα έξω. Έτσι, το 2-0 έμεινε ως το τέλος με την Γρανάδα να βρίσκεται προσωρινά στην πρώτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Κίτρινες: Σολδάνο, Ερρέρα, Φερνάντεθ – Σουάρεζ, Πικέ

Γρανάδα: Σίλβα, Νέβα, Σάντσες, Ντουάρτε, Ντίαζ, Ερρέρα (Γκοναλόνς 83’), Αθέεθ, Μοντόρο, Μάτσις (Βαδίγιο 62’), Σολδάδο (Φερνάντεζ 58’), Πουέρτας

Μπαρτσελόνα: τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέτ, Τζούνιορ (Τζούνιορ 46’), Ρομπέρτο, ντε Γιόνγκ, Ράκιτιτς (Βιδάλ 62’), Πέρεζ (Μέσι 46’), Σουάρεθ, Γκριεζμάν