Ο Χατζηθεοδωρίδης «έλυσε» τον γόρδιο δεσμό!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ, για την 7η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Το τέρμα των πρασίνων πέτυχε ο Χατζηθεοδωρίδης, που ήταν χρυσή αλλαγή. Δοκάρι είχε ο Καμπετσής.

Δικαιη νίκη του Παναθηναίκόυ που ήταν ανώτερος από τον Πανιώνιο και πλέον έχει 13 π. πετυχαίνοτας την 6η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Δυνατά μπήκε ο Παναθηναϊκός στον αγώνα και πίεσε τον Πανιώνιο για ένα γρήγορο γκολ.

Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους μόλις στο 6ο λεπτό, μετά από παράλληλη σέντρα του Μακέντα από αριστερά, ο Κότνικ δεν υπολόγισε σωστά τη μπάλα, εκείνη στρώθηκε στον Καμπετσή που τη έστειλε στο αριστερό κάθετο δοκάρι!

Μετά το ασφυκτικό πρώτο εικοσάλεπτο των γηπεδούχων, ο Πανιώνιος ισορρόπησε το παιχνίδι.

Στο 34ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Διούδη. Ο Μπανανά γύρισε τη μπάλα στον αφύλαχτο Μασούρα, απέναντι από τον Διούδη, αλλά δεν έκανε αδύναμο πλασέ.

Στο 39ο λεπτό, οι «κυανέρυθροι» έχασαν μεγάλη φάση με τον Ντουρμισάι, ο οποίος έκανε το πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

Στο 43ο λεπτό οι «πράσινοι» μετά από προσωπική ενέργεια του Μακέντα, πέρασε τον Μπανανά, όμως απέναντι από τον Κότνικ, έστειλε την μπάλα άουτ, στο διαγώνιο σουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ανοικτό χώρο στις αντίπαλες άμυνες, όμως οι προσπάθειες τους δεν έβρισκαν στόχο.

Στο 70ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε καλή ευκαιρία με το φάουλ τουΜπουζουκη, να περνάει λίγο δίπλα.

Στο 73ο λεπτό οι πράσινοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Χατζηθεοδωρίδης με δυνατόσουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα σταδίχτυα του Κότνικ, κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός κράτησε μπάλα και το υπέρ του σκορ, με τον Πανιώνιο να μην μπορεί να ισοφαρίσει. Το 1-0 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Κίτρινες:   Κολοβέτσιος- Μπανανά, Κόρμπος, Κεϊτά

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης, Δώνης (76’ Τσανδάρης), Χατζηγιοβάνης (81’ Σεχου), Μπουζούκης, Καμπετσής (62’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα

Πανιώνιος (Ανινγκό): Κότνικ, Ντομίνγκες, Κούρντι, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Κεϊτά, Τσιλούλης (54’ Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Ντουρμισάι.