Πασάς στα Γιάννενα ο Παναιτωλικός

Το αφεντικό της Δυτικής Ελλάδος είναι ο Παναιτωλικός, καθώς πήρε την νικη με 0-2 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες για την 7η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ξεκίνησε αρκετά καλά απειλώντας τον Βελλίδη στο 10΄με τετ α τετ ο Μοραρ, όμως ο  Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε. Στην συνεχεία του αγώνα ο ΠΑΣ ανέκτησε την κατοχή της μπάλας αλλά οι τελικές ανήκαν στα «καναρίνια». Στο 43΄ η ομάδα του Δέλλα πέρασε μπροστά στο σκορ με την κεφαλιά του Μάζουρεκ μετά από την καλοζυγισμένη σέντρα του Γουίλιαν.  Δυο λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Ξυδά. Ωστόσο οι παίκτες των Αγρινιωτών στην φάση αυτή  διαμαρτυρήθηκαν έντονα για το μη καταλογισμό σε χέρι που έκανε Κριζμάν .

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ προσπάθησε να πάρει μέτρα με τον Παναιτωλικό να κάνει διαχείριση του σκορ προσπαθώντας να κάνει την ζημιά από την κόντρα επίθεση.

Στο 91΄ο Παναιτωλικός απείλησε με τον Μάζουρεκ αλλά απέκρουσε ο Βελλίδης. Όμως στις καθυστερήσεις ο Αργεντινός άσος διεύρυνε το δείκτη του σκορ 0-2 με εξαιρετικό πλασέ.

Πλέον ο Παναιτωλικός είναι στους 11 βαθμούς και στην 6 η θέση , ενώ ο ΠΑΣ έμεινε στους 6 Βαθμούς στην 11η θέση.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σκόνδρας (46′ Αποστολόπουλος), Κακούμπα, Νικολιάς, Γιάκος, Κούζικ (60′ Βιντάλ), Κριζμάν, Ξύδας (68′ Αθανασιάδης)

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Πάουλο, Μάζουρεκ, Μοράρ (79′ Καμαρά), Ντίας, Ρότσα, Μαλής, Άργκους (73′ Χαντάκιας), Λουσέρο, Μπαρμπόσα (68′ Μανά)