Ο Μέσι και η Αργεντινή απογοητεύτηκαν με την ισοπαλία απέναντι στην Παραγουάη

Η “σκληρή” Παραγουάη έβαλε δύσκολα στην Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν στην ισοπαλία με σκορ 1-1

Η Αργεντινή και η Παραγουάη αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, στο La Bombonera, το πρωί της Τετάρτης. Η Αργεντινή απέτυχε να καταγράψει την τρίτη νίκη τους στη σειρά από την έναρξη των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022.

Η Παραγουάη του Εντουάρντο Μπερίσο δυσκόλεψε πολύ την Αργεντινή Λιονέλ Σκαλόνι, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το αήττητο ρεκόρ τους, με μία νίκη και δύο ισοπαλίες σε τρία παιχνίδια. Και τα δύο γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε η Παραγουάη όταν ο Αλμιρόν έκανε εξαιρετική ενέργεια και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρομέρο που νίκησε τον Αρμάνι για το 1-0.

Ο Τζιοβάνι Λο Σέλσο, που είχε μπει αλλαγή στην θέση του τραυματία Παρέδες, εκτέλεσε ένα κόρνερ στο 41′ και ο Νίκο Γκονζάλες έκανε την προβολή για το 1-1.

Η Αργεντινή είχε βρει το ρυθμό της στο τελευταίο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και στην αρχή του δεύτερου, ο Άνχελ Ντι Μαρία συνεργάστηκε ωραία με τους Λιονέλ Μέσι και Λαουτάρο Μαρτίνεζ και ο επιθετικός της Ίντερ έχασε δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Στο 58′, ο Μέσι σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μετά από εξέταση VAR. Η “Αλμπισελέστε” πίεσε για την νίκη, όμως η Παραγουάη άντεξε μέχρι την λήξη.