Ο πλήρης οδηγός του Euro 2020

Το Kingsport.gr σας παρουσιάζει αναλυτικά όλη την διοργάνωση του Euro 2020 που διεξάγεται φέτος σε 11 διαφορετικές πόλεις της Ευρώπης.

Παρακάτω θα δείτε τα ρόστερ των ομάδων, του ομίλους, τα γήπεδα, το πρόγραμμα, τις απόψεις των συντακτών και τις στοιχηματικές προβλέψεις.

Δείτε εδώ το αφιέρωμα με την ιστορία της διοργάνωσης.

Δείτε εδώ το τηλεοπτικό πρόγραμμα των αγώνων.

Δείτε εδώ τα ρόστερ των 24 ομάδων.

Δείτε εδώ τα γήπεδα των 11 πόλεων που θα φιλοξενήσουν τα παιχνίδια. 

Δείτε εδώ τις φανέλες των 24 ομάδων

Δείτε εδώ τις μπάλες που έχουν χρησιμοποιηθεί στην ιστορία της διοργάνωσης.

Δείτε εδώ τις προβλέψεις των συντακτών του Kingsport.gr για τη διοργάνωση.

Δείτε εδώ τις στοιχηματικές προβλέψεις για το Euro 2020

 

Η συγκεκριμένη διοργάνωση, η οποία κανονικά ήταν να διεξαχθεί πέρυσι, αποτελεί την επετειακή έκδοση των 60 (61 πλέον) ετών του Euro.

Παρόλο όμως που η διοργάνωση αναβλήθηκε για φέτος, λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, έχει κρατήσει το όνομα «Euro 2020».

Έτσι λοιπόν, από τις 11 Ιουνίου έως τις 11 Ιουλίου, 24 εθνικές ομάδες, θα διεκδικήσουν την κορυφή της Ευρώπης.

Η φετινή διοργάνωση, θα φιλοξενηθεί από 11 διαφορετικές πόλεις, οι οποίες είναι: Λονδίνο, Ρώμη, Μόναχο, Σεβίλλη, Αγία Πετρούπολη, Βουκουρέστι, Άμστερνταμ, Γλασκώβη, Βουδαπέστη, Κοπεγχάγη, Μπακού.

Ωστόσο, δεν έχουν προκριθεί στην τελική φάση οι ομάδες από όλες τις διοργανώτριες χώρες και έτσι, οι ομάδες που θα παίξουν «εντός έδρας» θα είναι εννέα.

Στη φάση των ομίλων, οι αγώνες θα διεξάγονται στις 16:00, στις 19:00 και στις 22:00. Στην Ελλάδα, τα δικαιώματα εξασφάλισε ο ΑΝΤ1, ο οποίος θα προχωρήσει σε συμπαραγωγές με τη NOVA, όμως οι αγώνες θα είναι διαθέσιμοι στον ANT1 και στο Μακεδονία TV. Τις περισσότερες ημέρες θα υπάρχουν τρία παιχνίδια, ενώ στην 3η αγωνιστική των ομίλων, που τα παιχνίδια θα παίζουν ταυτόχρονα, θα υπάρχουν τέσσερα την ημέρα.

Στη φάση των «16» και στα προημιτελικά, θα υπάρχουν δύο παιχνίδια την ημέρα (19:00 & 22:00), ενώ από στα ημιτελικά θα παρακολουθούμε ένα ματς την ημέρα (στις 22:00). Το πρόγραμμα αρχίζει με το Ιταλία-Τουρκία. Οι ημιτελικοί και ο τελικός θα διεξαχθούν στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου.

 

Αναλυτικά οι όμιλοι του Euro 2020 και το πρόγραμμά τους:

1ος Όμιλος (Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν)
Τουρκία
Ιταλία
Ουαλία
Ελβετία

1η αγωνιστική
11/6, 22:00 Τουρκία-Ιταλία (Ρώμη)
12/6, 16:00 Ουαλία-Ελβετία (Μπακού)
2η αγωνιστική
16/6, 19:00 Τουρκία-Ουαλία (Μπακού)
16/6, 22:00 Ιταλία-Ελβετία (Ρώμη)
3η αγωνιστική
20/6, 19:00 Ελβετία-Τουρκία (Μπακού)
20/6, 19:00 Ιταλία-Ουαλία (Ρώμη)

 

2ος Όμιλος (Δανία και Ρωσία)
Δανία
Φινλανδία
Βέλγιο
Ρωσία

1η αγωνιστική
12/6, 19:00 Δανία-Φινλανδία (Κοπεγχάγη)
12/6, 22:00 Βέλγιο-Ρωσία (Αγία Πετρούπολη)
2η αγωνιστική
16/6, 16:00 Φινλανδία-Ρωσία (Αγία Πετρούπολη)
17/6, 19:00 Δανία-Βέλγιο (Κοπεγχάγη)
3η αγωνιστική
21/6, 22:00 Ρωσία-Δανία (Κοπεγχάγη)
21/6, 22:00 Φινλανδία-Βέλγιο (Αγία Πετρούπολη)

 

3ος Όμιλος (Ολλανδία και Ρουμανία) 
Ολλανδία
Ουκρανία
Αυστρία
Σκόπια

1η αγωνιστική
13/6, 19:00 Αυστρία-Σκόπια (Βουκουρέστι)
13/6, 22:00 Ολλανδία-Ουκρανία (Άμστερνταμ)
2η αγωνιστική
17/6, 16:00 Ουκρανία-Σκόπια (Βουκουρέστι)
17/6, 22:00 Ολλανδία-Αυστρία (Άμστερνταμ)
3η αγωνιστική
21/6, 19:00 Σκόπια-Ολλανδία (Άμστερνταμ)
21/6, 19:00 Ουκρανία-Αυστρία (Βουκουρέστι)

 

4ος Όμιλος (Αγγλία και Σκωτία)
Αγγλία
Κροατία
Σκωτία
Τσεχία

1η αγωνιστική
13/6, 16:00 Αγγλία-Κροατία (Λονδίνο)
14/6, 16:00 Σκωτία-Τσεχία (Γλασκώβη)
2η αγωνιστική
18/6, 19:00 Κροατία-Τσεχία (Γλασκώβη)
18/6, 22:00 Αγγλία-Σκωτία (Λονδίνο)
3η αγωνιστική
22/6, 22:00 Κροατία-Σκωτία (Γλασκώβη)
22/6, 22:00 Τσεχία-Αγγλία (Λονδίνο)

 

5ος Όμιλος (Ισπανία και Ρωσία)
Ισπανία
Σουηδία
Πολωνία
Σλοβακία

1η αγωνιστική
14/6, 19:00 Πολωνία-Σλοβακία (Αγία Πετρούπολη)
14/6, 22:00 Ισπανία-Σουηδία (Σεβίλλη)
2η αγωνιστική
18/6, 16:00 Σουηδία-Σλοβακία (Αγία Πετρούπολη)
19/6, 22:00 Ισπανία-Πολωνία (Σεβίλλη)
3η αγωνιστική
23/6, 19:00 Σλοβακία-Ισπανία (Σεβίλλη)
23/6, 19:00 Σουηδία-Πολωνία (Αγία Πετρούπολη)

 

6ος Όμιλος (Γερμανία και Ουγγαρία)
Ουγγαρία
Πορτογαλία
Γαλλία
Γερμανία

1η αγωνιστική
15/6, 19:00 Ουγγαρία-Πορτογαλία (Βουδαπέστη)
15/6, 22:00 Γαλλία-Γερμανία (Μόναχο)
2η αγωνιστική
19/6, 16:00 Ουγγαρία-Γαλλία (Βουδαπέστη)
19/6, 19:00 Πορτογαλία-Γερμανία (Μόναχο)
3η αγωνιστική
23/6, 22:00 Πορτογαλία-Γαλλία (Βουδαπέστη)
23/6, 22:00 Γερμανία-Ουγγαρία (Μόναχο)

* Στην φάση των 16 προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι

 

 

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει την εμπειρία σας στην ιστοσελίδα μας. Με την περιήγησή σας σε αυτή στην ιστοσελίδα συμφωνείτε με τη χρήση cookies. Δείτε όλες τις λεπτομέρειες τους όρους χρήσης και τις προϋποθέσεις. ΔΕΧΟΜΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ