Ολλανδία-Ελλάδα: Ήττα για την Εθνική με κάτω τα χέρια από το πρώτο ημίχρονο

Βαριά ήττα για την Εθνική Ελλάδος από την Ολλανδία.

Για την 5η αγωνιστική του Euro 2024 η Εθνική μας ομάδα ηττήθηκε με 3-0 από την Ολλανδία στο «Philips Stadium» και πλέον στρέφεται στο παιχνίδι με το Γιβραλτάρ την Κυριακή (10/9, 21:45).

Οι Ολλανδοί κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους στην Ελλάδα. Μάλιστα, οι «οράνιε» βρίσκεται πλέον στη 2η θέση του ομίλου, ισοβαθμώντας με την Εθνική.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, ο Μπλιντ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντάμφρις πήδηξε ψηλά και έκανε την κεφαλιά πάσα στον Ντε Ρόουν, που με μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-0.

Στο 31’ ο Σίμονς συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Ντάμφρις, με τον παίκτη της Ίντερ να κάνει σέντρα στον αμαρκάριστο Χάπκο, ο οποίος κατέβασε τη μπάλα και με πλασέ σκόραρε για το 2-0.

Ο επιθετικός της Λίβερπουλ στο 39’ «τρύπησε» την άμυνα της Εθνικής, ο Ντάμφρις έκανε τη σέντρα στον Βέγκχορστ που με κεφαλιά έγραψε το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολλανδία κατέβασε τον ρυθμό, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Με 4-3-3 παρέταξε την Εθνική μας ομάδα ο Γκουστάβο Πογέτ με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, τους Τσιμίκα, Χατζηδιάκο, Ρέτσο και Ρότα τετράδα στην άμυνα. Κουρμπέλη, Σιώπη και Μπακασέτα στον άξονα, τον Μάνταλο και τον Μασούρα στα άκρα και στην κορυφή της επίθεσης τον Παυλίδη.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Ολλανδοί ήταν καλύτεροι και είχαν την υπεροχή του αγώνα.

Οι «οράνιε» προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μπλιντ από τα δεξιά ο Ντάμφρις πήρε την κεφαλιά πάσα προς τον Ντε Ρουν ο οποίος έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η ομάδα του Κούμαν συνέχισε να απειλέι και λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Τσάβι Σίμονς έκανε ωραία προσπάθεια, απέφυγε 2-3 παίκτες της Ελλάδας, σούταρε εκτός περιοχής η μπάλα κόντραρε στον Χατζηδιάκο, άλλαξε πορεία και ο Βλαχοδήμος ενώ έπεφτε με το ένα χέρι έδιωξε σε κόρνερ τη μπάλα.

Στο 31’ ο Σίμονς έκανε σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στα αριστερά στον Χάκπο, ο οποίος την κατέβασε, έκανε το σουτ νικώντας τον Βλαχοδήμο για το 2-0 των Ολλανδών.

Ο Χάπκο στο 39ο λεπτό πήγε κάθετα «τρύπησε» την άμυνα της Εθνικής, ο Ντάμφρις έκανε το γέμισμα και ο Βέρκχορστ με κεφαλιά έγραψε το 3-0.

Στην επανάληψη, η Ολλανδία «κατέβασε στροφές» έχοντας το «μαξιλαράκι» των τριών γκολ από το πρώτο μισό.

Η Ελλάδα έφτασε στο 63ο λεπτό κοντά στο γκολ. Ο Τσιμίκας έκανε ωραία κίνηση από τα αριστέρα και τη σέντρα προς τον Παυλίδη που ήταν ανενόχλητος αλλά ο Φαν Ντάικ κατάφερε να διώξει σε κόρνερ πριν η μπάλα φτάσει σε αυτόν.

Κίτρινες: ‘Ακε, Φαν Ντάικ – Σιώπης, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος

Ολλανδία (Κούμαν): Φλέκεν, Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, Άκε (Ντε Φράι 46’), Ντάμφρις (Ντε Λιχτ 85′), Ντε Ρουν (Ράιντνερς 65’), Ντε Γιονγκ (Φέρμαν 77′), Μπλιντ, Σίμονς, Βέγκχορστ, Χάκπο (Λανχ 64’)

Ελλάδα (Πογέτ):  Βλαχοδήμος, Ρότα (Γιαννούλης 70’), Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Κουρμπέλης (Κουλιεράκης 69’), Μπακασέτας (Μπουχαλάκης 77′), Μάνταλος, Μασούρας (Φούντας 69’), Παυλίδης (Γιακουμάκης 73′).