Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η 2η αγωνιστική του Ποδοσφαίρου Γυναικών

Η 2η αγωνιστική του Ποδοσφαίρου Γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024, με συναρπαστικούς αγώνες και μεγάλες ανατροπές.

Συνεχίστηκε την Κυριακή (28/7) με τη διεξαγωγή της δεύτερης αγωνιστικής το τουρνουά του Ποδοσφαίρου Γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.

Στον 1ο όμιλο, η Κολομβία νίκησε 2-0 τη Νέα Ζηλανδία, ενώ ο Καναδάς έκανε την ανατροπή και με γκολ στο 90’+12’ νίκησε με 2-1 τη Γαλλία. Μάλιστα, στον Καναδά έχει επιβληθεί ποινή αφαίρεσης 6 βαθμών, λόγω «κατασκοπίας» μέσω drone της προπόνησης της Νέας Ζηλανδίας, λίγες ημέρες πριν την αναμέτρησή τους. Έτσι, με τις δύο νίκες φτάνει τους 0 βαθμούς.

Στον 2ο όμιλο, υπήρξε ενδεχομένως το ματς της διοργάνωσης, με την Αυστραλία να νικά με 6-5 τη Ζάμπια. Οι Αφρικανές προηγήθηκαν με 0-1, 1-3 και 2-5, με τις «Ματίλντας» να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και να παίρνουν τη νίκη.

Ενώ οι ΗΠΑ νίκησαν με 4-1 τη Γερμανία και εξασφάλισαν την παρουσία τους στα προημιτελικά.

Στον 3ο όμιλο, η Ιαπωνία νίκησε τη Βραζιλία με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή στις καθυστερήσεις. Στο 2ο λεπτό με πέναλτι και στο 6ο λεπτό με εξαιρετικό μακρινό σουτ.

Ενώ η Ισπανία με το απευθείας φάουλ της Πουτέγιας νίκησε με 1-0 τη Νιγηρία.

Αναλυτικά:

Α’ όμιλος

2η αγωνιστική (28/7)

Νέα Ζηλανδία-Κολομβία 0-2 (Ρεστρέπο 27’, Σάντος 72’) (Λυών)

Γαλλία-Καναδάς 1-2 (Κατοτό 42’ – Γλέμινγκ 58’, Τζιλ 90’+12’) (Σεντ Ετιέν)