Ολυμπιακός: Μεσημεριανή “100αρα” στη Λάρισα

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τη Λάρισα για την 9η αγωνιστική της Basket League, της οποίας επικράτησε με άνετη 100άρα

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στο 7-1 στο πρωτάθλημα, μετά το εύκολο πέρασμα από τη Λάρισα με 70-101. Οι Λαρισαίοι μετρούν το ακριβώς αντίθετο ρεκόρ, πέφτοντας στο 1-7.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Λάρισα και κόντραρε τους φιλοξενούμενους. Στο ημίχρονο βέβαια φάνηκε ότι οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και έκλεισαν στην ανάπαυλα με +7, ενώ νωρίτερα είχε φτάσει στο +11. Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη, καθώς έφτασαν μέχρι και τους 20 πόντους διαφορά. Το τελικό σκορ ήταν το 70-101.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Βεζένκοφ με 17 πόντους, ο Ντόρσεϊ με 20 και ο Λαρεντζάκης με 14 πόντους. Από την άλλη πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Γκριν και Χάντσον με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο και σε όχι και τόσο υψηλό θέαμα, με την Λάρισα να προηγείται με 6-5 (4’). Η Λάρισα εκμεταλλευόμενη το κακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, έφτασε στο +5 με το σκορ στο 15-10 (7’). Οι “ερυθρόλευκοι” ωστόσο έφτασαν στην ανατροπή του σκορ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους  18-23, έπειτα από “buzzer” τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη με το χαρακτηριστικό “πεταχτάρι” του.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Γκριν, 21-23 (11’). Οι Πειραιώτες “ζέσταναν τις μηχανές” τους και έφτασαν στο 21-30 (13’), με τους Λαρισαίους να μειώνουν σε 29-32 (16’). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι την διαφορά του σκορ, καθώς αύξησαν την πίεση τους και την ταχύτητα τους, 31-42 (19’). Ο Καράμπελας διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 35-42.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν το ημίχρονο με ένα ξέσπασμα και με μεγαλύτερη ευστοχία,  φτάνοντας γρήγορα στο +18, 42-60 (23’). Η αναμέτρηση συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τη διαφορά στα ίδια επίπεδα, 48-68 (27’). Το σκορ του αγώνα, έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά ήταν το 53-77.

Με τη διαφορά που έχτισε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο, η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική, με τη διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο και να φτάνει στο +28, 58-86 (35’). Δυο τρίποντα των Λούντζη και Ντόρσεϊ, έφτασαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+36) και το σκορ στο 63-99 (38’). Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι το 70-101.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 16 (7/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 4 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 2, Γκριν 4/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαντωνίου 4 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βησσαρίου 3 (1), Σπυρόπουλος 2, Σαχπατζίδης, Ζάρας 6 (2/7 σουτ), Καράμπελας 13 (1/1 δίποντα, 3/5 τρίποντα)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έισι (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 20 (5/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Φαλ 4, Βεζένκοβ 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Λούντζης 8 (2/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 14 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 6 (1), Μάρτιν 2, Πρίντεζης 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Ζαν-Σαρλ 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 14/38 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 9/16 βολές, 49 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 22 αμυντικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/26 δίποντα, 17/32 τρίποντα, 20/27 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 8 επιθετικά), 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 11 λάθη