Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσό μετάλλιο για τον Καναδά στο Ποδόσφαιρο Γυναικών

Ο Καναδάς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ποδόσφαιρο γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, νικώντας στον τελικό τη Σουηδία στα πέναλτι.

Ο Καναδάς νίκησε με 3-2 στα πέναλτι τη Σουηδία  ύστερα από το 1-1 της κανονικής διάρκειας, στον τελικό του τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Αυτό είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την ομάδα του Καναδά, αλλά και τρίτο συνεχόμενο (και συνολικά) μετάλλιο, μιας και είχε κατακτήσει το χάλκινο το 2012 και το 2016 (νίκησε στον μικρό τελικό Γαλλία και Βραζιλία αντίστοιχα).

Από την άλλη, η Σουηδία κατακτά το ασημένιο για δεύτερη συνεχή φορά, καθώς το είχε κατακτήσει και το 2016 (είχε ηττηθεί από τη Γερμανία). Παράλληλα, το 2019 είχε κατακτήσει την 3η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Σουηδία άνοιξε το σκορ με την Μπλακστένιους στο 34′. Ο Καναδάς ισοφάρισε με πέναλτι της Φλέμινγκ στο 66′. Οι δύο ομάδες πάλεψαν για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε έως το τέλος της παράτασης, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα πέναλτι.

Πρωταγωνίστριες εκεί ήταν οι δύο τερματοφύλακες, Λίνταλ και Λαμπέ, ωστόσο οι Καναδέζες ήταν πιο ψύχραιμες και ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Για τον Καναδά εύστοχες ήταν οι Φλέμινγκ, Ρόουζ, Γκρόσο. Ενώ αστόχησαν οι Λόρενς (απέκρουσε η Λίνταλ), Ζιλ (δοκάρι), Λεόν (απέκρουσε η Λίνταλ),

Για τη Σουηδία ευστόχησαν οι Μπιορν, Σουγκ. Ενώ αστόχησαν οι Ασλάνι (δοκάρι), Άνβεγκαρντ (απέκρουσε η Λαμπέ), Σέγκερ (άουτ), Άντερσον (απέκρουσε η Λαμπέ).

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ήταν ο πρώτος τελικός Ολυμπιακών Αγώνων στο ποδόσφαιρο γυναικών που κρίνεται στα πέναλτι (τρεις είχαν κριθεί στην παράταση).

Χθες, οι ΗΠΑ κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο κόντρα στην Αυστραλία.