Παναιτωλικός- Απόλλων Σμύρνης: Βοήθησε… ο Λισγάρας τους Αγρινιώτες να πάρουν ανάσα

Χάρη στο αυτογκόλ του Λισγάρα στο 84΄, ο Παναιτωλικός νίκησε τον Απόλλωνα Σμύρνης και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας

Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play-out της Σούπερ λιγκ 1.

Το νικητήριο τέρμα των “καναρινιών” πέτυχε με αυτογκόλ στο 84′ ο Λισγάρας.

Στο πρώτο μέρος το ματς είχε ρυθμό αλλά δεν είχε πολλές φάσεις. Στο 31′ ο Μπεντινέλι έβαλε γκολ αλλά ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Λισγάρα στον Τσότσαλιτς. Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς πιο απειλητικοί δημιουργώντας τρεις καλές ευκαιρίες με Μεντόσα, Βέργο και Ντουάρτε.

Στην επανάληψη  ο Απόλλων μπήκε αρκετά δυναμικά απόδοσή του έχοντας περισσότερες τελικές με καλύτερη με αυτή του Μπεντινέλι στο 82′, ο Κνετ αντέδρασε εξαιρετικά και απέκρουσε σε κόρνερ. Όμως ο Λισγάρας έφερε την λύτρωση στον Παναιτωλικό κόντρα στη ροή του με το αυτογκολ στο 84’.

Πλέον ο Παναιτωλικός  ανέβηκαν στους 24 βαθμούς, έναν παραπάνω από την ΑΕΛ, που όμως έχει ένα ματς λιγότερο (παίζει τη Δευτέρα 19/4 με τη Λαμία), αλλά και μόλις έναν βαθμό πίσω από τον ΟΦΗ.

Κίτρινες: Κνετ – Κολ, Φερνάντεζ

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Ντίας (81΄ Καρέλης), Αριγίμπι (63΄ Μπαρμπόσα), Ντουάρτε, Περέιρα (63΄ Ντάλσιο), Μανθάτης, Βέργος (63΄ Ματσόλα), Μεντόσα, Τσόσαλιτς (34΄ Καρασαλίδης), Κωνσταντόπουλος, Εντινγκά

Απόλλων Σμύρνης (Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ (88΄ Ρώσση), Ιωαννίδης (66΄ Ιωαννίδης), Μπεντινέλι, Σλίβκα, Φερνάντεζ (78΄ Μουνιέ), Φατιόν