Παναθηναϊκός μπάσκετ: Φιλική νίκη επί της Τσεντεβίτα, θετικό ντεμπούτο για τον Λορέντζο Μπράουν

Με νίκη επί της Τσεντεβίτα ξεκίνησε τις φιλικές του αναμετρήσεις ο πρωταθλητής Ευρώπης Παναθηναϊκός. Θετικό αγωνιστικό ντεμπούτο για τον Λορέντζο Μπράουν.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση της Τσεντεβίτα με 81-76 με τον Λορέντζο Μπράουν να είναι εξαιρετικός και να δείχνει τα πρώτα δείγματα γραφής στο παρκέ.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης, που αγωνίστηκε με αρκετές ελλείψεις, παρουσίασε ένα μέτριο πρόσωπο κάτι το οποίο είναι απολύτως φυσιολογικό καθώς η ομάδα ακόμα μοντάρεται. Ωστόσο κατάφερε χάρις και πάλι στην άμυνα να πάρει την νίκη και το πρώτο έστω και ανεπίσημο ροζ φύλλο αγώνα για τη φετινή σεζόν.

Ο Λορέντζο Μπράουν πέτυχε 19 πόντους και μοίρασε και 5 τελικές πάσες και ξεκίνησε να δείχνει στο παρκέ τους λόγους που ο Παναθηναϊκός και ο Εργκίν Αταμάν επένδυσαν πάνω του. Δίπλα στον Μπράουν στάθηκε επάξια και ο Ντίνος Μήτογλου με 18 πόντους, ενώ ο Ερναγκόμεθ πέτυχε 13. Τέλος από 10 πόντους σημείωσαν οι Γκράντ και Γκριγκόνις.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι προσπαθώντας να βρουν ρυθμό και η Cedevita Olimpija ήταν στο 8-6 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Ο Παναθηναϊκός AKTOR μετά το 15-8 στο 6’ ανέβασε ταχύτητα (15-15), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 23-17.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η Cedevita Olimpija προηγήθηκε με 27-19, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να πλησιάζει στο δίποντο (27-25) στο 14’, ενώ οι πράσινοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (33-33) λίγο αργότερα. Στο 19’ το τριφύλλι πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 40-39 και έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ του 44-43.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, με την επιστροφή, έφτασαν στο 49-45 μεγαλώνοντας την απόστασή τους. Οι Σλοβένοι πλησίασαν και έκαναν το 51-51 στο 24ο λεπτό και ανέκτησαν το προβάδισμα με το 52-51. Στο 26’ οι πράσινοι έγραψαν το 52-56 και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ με την Cedevita Olimpija να προσπαθεί να επιστρέψει (65-67, 30’).

Στο 32’ οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 67-67, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να απαντά με ένα γρήγορο 4-0 για το 67-71. Οι πράσινοι ήταν στο +6 (72-78) με 3’27’’ να απομένουν στο ρολόι και πήραν τη νίκη με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 44-43, 65-67, 76-81

Cedevita Olimpija (Μίτροβιτς): Στιούαρτ Τζ. 14 (2), Ρόμπινσον 7, Νίκολιτς 11 (3), Ροκ 3, Λεμάρ 11 (3), Τζόουνς 11, Γκλας, Μπλάζιτς, Μπέρινγκερ 4, Ντανέου 5 (1), Ογκμπέιντε 5, Πρέπελιτς 3 (1), Γκέμπεν 2

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 18 (1),Μωραΐτης 2, Σαμοντούροβ 4, Παπαπέτρου 5 (1), Γκραντ 10 (1), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 10 (2), Ερνανγκόμεθ 13 (1), Μήτογλου 19 (1), Γιουρτσεβέν