Παναθηναϊκός-Ιωνικός: «Πάρτι» με σόου Καρλίτος!

Με πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα στη Λεωφόρο τον Ιωνικό

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 4-1 του Ιωνικού στη Λεωφόρο, για την 6η αγωνιστική της Super League 1.

Οι «Πράσινοι» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ πήρε μία άνετη νίκη επί της ομάδας της Νίκαιας. Ο Καρλίτος πέτυχε τα τρία τέρματα (6′, 38′, 53′), ενώ το τέταρτο σημείωσε με πέναλτι ο Παλάσιος (πρώτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού). Ο Ιωνικός το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά με τον Σάντσες (11′), με τον ίδιο παίκτη να αποβάλλεται στο 79′, αφήνοντας τους Νικαιώτες με δέκα παίκτες.

Στους 10 βαθμούς και στην 4η θέση βρίσκεται το “Τριφύλλι”, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στους 5β.

Με το… καλησπέρα ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Καρλίτος να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, από τα αριστερά, μέσα στην περιοχή του Ιωνικού και με ωραίο σουτ, έκανε το 1-0.

Η απάντηση του Ιωνικού ήταν άμεση και μόλις στο 11ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση. Ο Άοσμαν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σάντσες πήρε την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, στην πορεία της μπάλας πήγε να διώξει ο Πούγγουρας που δεν τα κατάφερε και παράλληλα μπέρδεψε και τον Μπρινιόλι και ήρθε το 1-1.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεζαν και στο 16ο λεπτό είχαν καλή στιγμή με το φάουλ τον Χατζηγιοβάνη, όμως ο Χουτεσιώτης απέκρουσε.

Στο 25ο λεπτό νέα ευκαιρία για τους “Πράσινους” με τη σέντρα από τα δεξιά του Αλεξανδρόπουλου, ο Βιτάλ μέσα στην περιοχή, επιχείρησε το εναέριο γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 38ο λεπτό ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε εκ νέου ξανά με σκόρερ τον Καρλίτος. Ωραία κάθετη πάσα του Ρούμπεν Πέρεθ μέσα στην περιοχή, ο Καρλίτος με σουτ νίκησε τον Χουτεσιώτη και έκανε το 2-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιοβάνοβιτς συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο. Στο 53ο λεπτό ο Βαφέας έκανε λάθος πάσα στον Χουτεσιώτη, ο Καρλιτός έκλεψε τη μπάλα και με δυνατό σουτ απέναντι στον Χουτεσιώτη, έκανε το 3-1, σημειώνοντας χατ-τρικ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι με τον Παλάσιος. Ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 4-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με το “Τριφύλλι”.

Στο 71’ ο Χατζηγιοβάνης έφυγε στο χώρο κι αποφάσισε να τελειώσει μόνος του τη φάση, όμως απέκρουσε ο Χουτεσιώτης.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχοντας καθαρίσει με τη νίκη κατέβασαν ταχύτητα. Η ομάδα της Νίκαιας στο 79′ έμεινε και με δέκα παίκτες με την αποβολή του Σάντσες.

Κίτρινες: Σάρλια – Σάντσες

Κόκκινες: Σάντσες

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουανκάρ, Σάρλια, Πούγγουρας, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος (86′ Μαουρίσιο), Ρούμπεν Πέρεθ, Χατζηγιοβάνης (81′ Μπουζούκης), Παλάσιος (70′ Βιγιαφάνες), Βιτάλ (82′ Αϊτόρ), Καρλίτος (70′ Ιωαννίδης)

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Κωνσταντινίδης, Βαφέας, Σάντσες, Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας (70′ Μάναλης), Άοσμαν (86′ Μύγας), Καμπράλ (70′ Γκοτσούλιας), Ματσούκας (70′ Μπάσα), Τουράμ.