Πεντάρα η Σάλκε, τριάρα η Φράιμπουργκ

Με δύο αναμετρήσεις έκλεισε η τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα.

Το μεσημέρι η Φράιμπουργκ επικράτησε εύκολα στην έδρα της Χόφενχαϊμ με 0-3. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει σκορ νίκης από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα τέρματα των Γκίντερ στο 11’ και Χάμπερερ στο 38’.

Το τελικό 0-3 σημείωσε ο 30χρονος Γερμανός επιθετικός Νιλς Πέντερσεν στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην άλλη αναμέτρηση η νεοφώτιστη Πάντερμπορν υποδέχθηκε την Σάλκε όμως δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να τις αποσπάσει κάποιον βαθμό χάνοντας με 1-5.

Αν και προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ οι γηπεδούχοι με γκολ του Ολιβέιρα στο 8’ οι φιλοξενούμενοι δεν τους άφησαν να το χαρούν για πολλοί μιας κι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Σανέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αποτελεσματικές επιθέσεις των παικτών τις Σάλκε έδωσαν και την άνετη νίκη στην ομάδα τους. Σερντάρ(49’), Χαρίτ(71’, 85’) και Κουτούτκου(83’) έβαλαν το όνομα τους στον φωτεινό πίνακα.