Καθάρισε Πανιώνιο και παραμονή ο Παναιτωλικός

Σπουδαίο «διπλό» πέτυχε στη Νέα Σμύρνη ο Παναιτωλικός, επικρατώντας του Πανιωνίου και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία.

Ο Παναιτωλικός πήρε μεγάλη νίκη στη Νεα Σμύρνη, νικώντας με 0-2 τον Πανιώνιο, για την 6η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1. Τα τέρματα για τους Αγρινιώτες πέτυχαν ο Μπαίροβιτς με πέναλτι και ο Τζανακάκης.

Η ομάδα του Αγρινίου νίκησε κατά κράτος τους “κυανέρυθρους”, καθώς παρουσιάστηκε αποφασισμένη για το τρίποντο και πήρε μία δίκαιη νίκη που τους δίνει και την παραμονή στην κατηγορία.

Τα “καναρίνια” απέφυγαν την τελευταία θέση, καθώς απομακρύνθηκαν 4 βαθμούς από τον ουραγό Πανιώνιο και τρεις από την Ξάνθη.  Έχουν την μεγάλη ευκαιρία να μείνουν απευθείας στη Super League, εφόσον την τελευταία αγωνιστική πάρουν έστω έναν βαθμό από τον «αδιάφορο» Βόλο. Σε περίπτωση ήττας από τον Βόλο, χρειάζεται η Ξάνθη νίκη και τότε μόνο ο Παναιτωλικός θα παίξει μπαράζ.

Από την άλλη ο Πανιώνιος θέλει νίκη στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου και ήττα της Ξάνθης στη Λάρισα, για να αποφύγει την τελευταία θέση και τον απευθείας υποβιβασμό.

Ο Παναιτωλικός από τα πρώτα λεπτά ήταν καλύτερος και πιο δραστήριος από τον Πανιώνιο. Οι Αγρινιώτες είχαν κλείσει στα καρέ τους «κυανέρυθρους» και πίεσαν την εστία του Κότνικ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλή εικόνα και έδειχναν ότι είχαν πρόβλημα, κυρίως με την επιθετική γραμμή των «καναρινιών», καθώς Ρόσα, Ντάλσιο και Μπαϊροβιτς δημιούργησαν αρκετές προϋποθέσεις για να σκοράρουν.

Στο 38’ δόθηκε πέναλτι υπέρ του Παναιτωλικού, καθώς χάρη στην υπόδειξη του VAR, ο Ευαγγέλου είχε κάνει χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Μπαϊροβιτς ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε, κάνοντας το 0-1.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται δίκαια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός πέτυχε στο 49’ το 0-2, κάνοντας μεγάλο βήμα για τη νίκη. Μετά από ωραία συνεργασία του Ρόσα και του Τζανακάκη, ο τελευταίος με ωραίο σουτ, νίκησε τον Κότνικ, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων για τους Αγρινιώτες.

Ο Πανιώνιος είχε μεγάλη ευκαιρία στο 55′ με τον Κορμπο, ο οποίος βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι αμαρκάριστος, όμως το πλασέ του ήταν εντελώς άστοχο.

Στο 68′ ο Αραμπούλι μετά από κεφαλιά πάσα του Σταυρόπουλο, έκανε την προβολή, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Φερνάντες.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στον αγώνα, όμως η ομάδα του Χάβου έκανε διαχείριση του προβαδίσματος. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τον Παναιτωλικό να παίρνει μεγάλη νίκη, με 0-2.

Κίτρινες: Ευαγγέλου – Ντάλσιο, Λιάβας, Ντουάρτε, Ταχάρ

Πανιώνιος (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας (46’ Άρτσε), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Παπανικολάου (52′ Αραμπούλι), Οικονομίδης (46’ Παπαγεωργίου), Μαξίμοβιτς (83′ Γρίβας), Λυμπεράκης (72′ Μιλόγεβιτς), Τσιλούλης

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντες, Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Παρράς, Λιάβας, Ταχάρ, Ντάλσιο, Ντίας, Ντουάρτε, Ρόσα, Μπαΐροβιτς.