Μπάσκετ Γυναικών: Μεγάλο διπλό του Ολυμπιακού στη Σιβηρία

Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλο διπλό στη Σιβηρία επί της Ενισέι Κρασνογιάρσκ.

Μεγάλο βήμα πρόκρισης στους «16» του EuroCup έκανε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Τα κορίτσια του Ολυμπιακού, με πρώτη σκόρερ την Πλουφ (29 π.) και πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, νίκησαν με 85-70 την Ενισέι Κρασνογιάρσκ στη Σιβηρία, στην πρώτη «μάχη» για τη φάση των «32» του EuroCup. Στην «Arena Sever», οι «ερυθρόλευκες» ήταν καταιγιστικές στο επιθετικό κομμάτι, είχαν 24 ασίστ και 50% στα τρίποντα (13/26), ενώ μάζεψαν και 40 ριμπάουντ (33 αμ.), κυριαρχώντας απόλυτα απέναντι στη ρωσική ομάδα, κόντρα στην οποία προηγήθηκαν ακόμα και με +22 (57-79) τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε! Πλέον, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς καλείται στη ρεβάνς με τις Ρωσίδες στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, την Τετάρτη 22/12 (19:15), να διαχειριστεί τη νίκη με 15 πόντους και να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του θεσμού, συνεχίζοντας το ευρωπαϊκό της ταξίδι…

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε υποδειγματική εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο και έβαλε δύσκολα στην Ενισέι από το ξεκίνημα. Μπορεί τα κορίτσια του Ολυμπιακού να βρέθηκαν πίσω με 6-0, όμως με 9-0 σερί και «καταιγισμό» τριπόντων, από τις Σταμολάμπρου, Νικολοπούλου και Πλουφ, προσπέρασαν την ομάδα του Κρασνογιάρσκ με 9-3 (6:32). Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με νέο τρίποντο της Τόλφρι, έφτασαν στο 22-15 επί των Ρωσίδων, στο 2:30, ενώ με δύο βολές της Πλουφ, ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9 (18-27, 0:05). Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς πήγε στην δεύτερη περίοδο με προβάδισμα 27-20 και στο 8:18, με ωραίο τρίποντο της Βιτόλα, «εκτόξευσε» στο +10 (22-32) τη διαφορά επί των γηπεδούχων, ενώ στο 6:38, με τζαμπ σουτ της Νικολοπούλου, έγραψε το 36-25 στην παγωμένη Σιβηρία! Με νέο τζαμπ σουτ της Νικολοπούλου, μετά από κλέψιμο της Σταμολάμπρου, η ομάδα μας προηγήθηκε για πρώτη φορά επί της ρωσικής ομάδας με 13 πόντους (27-40, 5:48) και έτσι, ολοκλήρωσε το δεύτερο δεκάλεπτο με προβάδισμα 46-38, σε ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο, με 6/11 τρίποντα, 11/18 δίποντα, 19 ριμπάουντ και 16 ασίστ!

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα-γρήγορα (6:07) στο +15 (40-55), όμως «κόλλησε» στην επίθεση και δέχθηκε ένα σερί 12-0 από την Ενισέι, για το 55-52 (2:34). Ωστόσο, μετά το τάιμ άουτ του κόουτς Ζίμπαρτς, ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» και με τρίποντα των Νικολοπούλου και Τόλφρι και λέι απ της Πλουφ, έτρεξε ένα σερί 8-0 και έφτασε ξανά στο +11 (52-63, 1:16) από την ομάδα του Κρασνογιάρσκ! Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 63-55 επί των Ρωσίδων και με τρίποντο της Τόλφρι, έφτασαν στο +14 (55-69, 9:08), ενώ με νέο μεγάλο καλάθι της Νικολοπούλου για τρεις, πήραν τη μεγαλύτερη τους διαφορά στο ματς (+19, 55-74, 5:50). Η ομάδα μας, μάλιστα, έφτασε και στο +22 (57-79, 4:07) με λέι απ της Πλουφ και στα εναπομείναντα λεπτά, διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά της και έφτασε σε μία σπουδαία νίκη κόντρα στη ρωσική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 38-46, 55-63, 70-85

Ενισέι Κρασνογιάρσκ (Όλγα Σουνεϊκίνα): Μπρατσίκοβα 9, Κριμόβα 2, Λάτσγκαλ 12, Πασκοβσκάια 1, Σετίνα, Τζόουνς 6, Ματβέεβα 9, Νάρεντ 4, Πατσουρίνα 14, Βανλού 13

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Νικολοπούλου 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πλουφ 29 (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σταμάτη 5 (1/3 τρίποντα), Σταμολάμπρου 5, Βιτόλα 15 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 1, Διέλα 2, Χάμπλιν 4, Τόλφρι 14 (4/5 τρίποντα, 5 ασίστ)