Έφυγε από την επικίνδυνη ζώνη η Μονακό

Για την 25η αγωνιστική του Σαμπιονά η Μαρσέιγ, η Ανζέ και η Μονακό προχώρησαν με νίκες.

Η Μαρσέιγ νίκησε στην Μασσαλία με 2-0 την Αμιέν και έφτασε την Σεντ Ετιέν στην 4η θέση και τους 40 βαθμούς. Τα τέρματα σκόραραν οι Θοβίν στο 19′ και ο Μπαλοτέλι στο 25′.
Η Νις έχασε την ευκαιρία να πιάσει τις Σεντ Ετιέν και Μαρσέιγ στην τέταρτη θέση διότι ηττήθηκε με 3-0 από την Ανζέ με γκολ των Μπαχόκεν στο 44′ με πέναλτι και Φουλτζίνι στο 47ο λεπτό και ο Λόπες στο 91′.
Η Μονακό πήρε νίκη απέναντι στην Ναντ με 1-0 με σκόρερ τον Μάρτινς στο 13′ και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη δύο βαθμούς επιπλέον από την Ντιζόν που βρίσκεται στην 18η θεση.