Πέδρο Μαρτίνς: «Μπορούμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση μπροστά στον κόσμο μας»

Οι δηλώσεις του Πέδρο Μαρτίνς μετά την ήττα του Ολυμπιακού από την Αταλάντα.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-1 στο Μπέργκαμο από την Αταλάντα, με τον προπονητή των “ερυθρολεύκων”, Πέδρο Μαρτίνς να αναφέρει πως οι Πειραιώτες μπορούν να προκριθούν μπροστά στον κόσμο τους.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Ήταν ένα απαιτητικό και έντονο παιχνίδι, παίξαμε πολύ καλά. Χάσαμε αλλά όλα είναι ανοιχτά και μπορούμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση μπροστά στον κόσμο μας. Μπροστά στον κόσμο μας θα κάνουμε ακόμα καλύτερο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός αξίζει τον σεβασμό. Το είπα και στους παίκτες μου μέσα πως μπορούμε να προκριθούμε.

Η Αταλάντα είναι γρήγορη ομάδα και δύσκολη, αλλά έχει τα κενά της. Αυτά προσπαθήσαμε να εκμεταλλευτούμε, με την ταχύτητά μας, να δημιουργήσουμε χώρους. Στο πρώτο ημίχρονο πολλές φορές μας έλειψε η τελευταία μπαλιά για να σκοράρουμε περισσότερα γκολ. Ο Αγκιμπού είναι πολύ γρήγορος και κινητικός, ήταν πολύ χρήσιμος για να εκμεταλλευτούμε τα κενά της Αταλάντα.

Ο Ολυμπιακός αξίζει περισσότερο σεβασμό. Δόθηκε φάουλ στον Τικίνιο που δεν υπήρχε, σε άλλη φάση κλέψαμε και βγαίναμε στην αντεπίθεση, αλλά μας δόθηκε ένα φάουλ που δεν υπήρχε. Ο Ολυμπιακός αξίζει περισσότερο σεβασμό και περιμένουμε να το δούμε την επόμενη Πέμπτη».

Για το ότι οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο ματς, είπε: «Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, συμβαίνουν αυτά. Δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου, δεν το καταφέραμε και τιμωρηθήκαμε με δυο γκολ από στημένες φάσεις. Ήμασταν άτυχοι, γιατί σταθήκαμε στο ύψος μας για μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού»

Για το αν προβληματίζεται από τα κόρνερ: «Οι στημένες φάσεις έχουν να κάνουν με την αποτελεσματικότητα. Πρέπει να δουλέψουμε πολύ»