Περιστέρι-Ολυμπιακός: Σώθηκε με Γουόκαπ

Με καλάθι του Τόμας Γουόκαπ 1,4″ πριν το φινάλε, ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι σε ένα ματς θρίλερ.

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα κόντρα στο Περιστέρι και με ένα δίποντο του Τόμας Γουόκαπ 1,4″ πριν το τέλος, πήρε τη νίκη με 86-87 στο Κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” για τη 13η αγωνιστική της Basket League.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν στο 13-0 διατηρώντας το εντός συνόρων αήττητό τους, με το Περιστέρι να υποχωρεί στο 8-5.

Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Λαρεντζάκης και Παπανικολάου με 13 πόντους ο καθένας, με τον πρώτο να βάζει και εκείνος κρίσιμα σουτ στην τέταρτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ και δίνοντας έμφαση σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκες στο 5΄ με νταμπλ σκορ (9-18), δείχνοντας αποφασισμένος να τελειώσει με το… καλησπέρα τον αγώνα. Ωστόσο, η αδυναμία του στα ριμπάουντ έδωσε ώθηση στο Περιστέρι, το οποίο κυριάρχησε στα επιθετικά και με δεύτερες ευκαιρίες μάζεψε τη διαφορά, μειώνοντας στο τέλος της περιόδου σε 20-22 (10΄). Με τον Μπιλάν, μάλιστα, να συνεχίζει απτόητος το έργο του στην επίθεση και τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να ελέγχουν τα ριμπάουντ, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη όχι μόνο έμεινε σε απόσταση αναπνοής, αλλά κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο έχοντας πετύχει την ανατροπή (44-42).

Με τον Μπλακ κυρίαρχο της ρακέτας και τον Λαρεντζάκη να δίνει λύσεις από τα 6.75, ο Ολυμπιακός προσπάθησε στην τρίτη περίοδο να «καθαρίσει» τον αγώνα, ξεφεύγοντας με 49-57 στο 27΄ και 53-61 στο 28΄. Και πάλι, όμως, η ομάδα των δυτικών προαστίων βρήκε το τρίποντο και με επιμέρους σκορ 9-2 έγραψε το 62-63 στο 30΄.

Ο Λαρεντζάκης έκανε και πάλι τη διαφορά στην «ερυθρόλευκη» άμυνα και επίθεση, με τον Ολυμπιακό να αποκτά νέα διαφορά στο 36΄ (71-77), αλλά να τη χάνει για ακόμη μία φορά γρήγορα, μετά τα τρίποντα των Ντένμον και Φρανσίσκο, οι οποίοι σημείωσαν νέα ανατροπή (81-80) στο 1.40΄ για τη λήξη. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν… θρίλερ για τον Ολυμπιακό, που λυτρώθηκε όμως από τον Γουάκαπ στην τελευταία «ερυθρόλευκη» κατοχή, διαμορφώνοντας το 86-87 στο 1.4΄΄. Το Περιστέρι έτρεξε στην τελευταία επίθεση, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού δεν άφησε τη νίκη να χαθεί.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 44-42, 62-63, 86-87

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μπιλάν 20, Φρανσίσκο 16 (2), Φύτρος 3 (1), Ντένμον 10 (2), Κασελάκης 4, Μωραΐτης 13 (1), Ραντάνοβ 11, Πουλιανίτης, Περσίδης, Ζούγρης 9.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8, Κάναν 11 (3), Φαλ 5, Βεζένκοβ 8, Παπανικολάου 13 (1), Λούντζης 8 (1), Λαρεντζάκης 13 (2), Πάπας 2, Σλούκας 5, Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 8.