“Πήρε” το ντέρμπι η Ρόμα κόντρα στη Νάπολι

Στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης, η Ρόμα νίκησε με 2-1 την Νάπολι, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με αρκετές καλές στιγμές και για τους δύο συλλόγους.

Ο Κώστας Μανωλάς βρέθηκε για πρώτη φορά αντιμέτωπος με την πρώην του ομάδα και αποδοκιμάστηκε από το κοινό των Ρωμαίων.

Να τονιστεί πως η Νάπολι μετά από τρεις σερί επισκέψεις στη Ρώμη, έφευγε με το διπλό, όμως σήμερα δέχτηκε την ήττα.

Τα τέρματα των Ρωμαίων πέτυχαν ο Ζανιόλο και με πέναλτι ο Κολάροφ, ενώ για τους “παρτενοπέι” μείωσε ο Μιλίκ. Αστόχησε σε πέναλτι ο Κολάροφ (δύο συνολικά είχε κερδίσει η Ρόμα). Δύο δοκάρια στην ίδια φάση είχε η ομάδα του Αντσελότι με τον Μίλικ και τον Ντε Λορέντζο.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ρυθμό. Τόσο η Ρόμα όσο και η Νάπολι προσπάθησαν να παίξουν επιθετικά και να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ.

Η Ρόμα απείλησε πρώτη στο 8′ με τον Κλάιφερτ να σουτάρει από το όριο της περιοχής και να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μερέτ.

Η ομάδα της Ρώμης έλεγχε τον ρυθμό και ευτύχησε να προηγηθεί στο 19′ με τον Ζανιόλο. Ο Σπιναζόλα έκανε την κούρσα από το δεξί άκρο, πάτησε περιοχή και πάσαρε έξω για τον ξεμαρκάριστο Ζανιόλο. Ο 18χρονος κοντρόλαρε και με ένα πανέμορφο σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο αριστερό “γάμα” του Μερέτ για το 1-0.

Στο 25ο λεπτό ο Μέρτενς υπέπεσε σε ένα ανόητο πέναλτι. Στο δεξί άκρο της περιοχής σε μια φάση που η άμυνα της Νάπολι δεν κινδύνευε, ο Βέλγος κοντρόλαρε την μπάλα με το χέρι. Ο Ρόκι συμβουλεύτηκε το VAR και έδωσε το πέναλτι υπέρ της Ρόμα. Ο Κολάροφ πήρε φόρα εκτέλεσε από τα έντεκα βήματα, ωστόσο ο Μερέτ έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε την μπάλα, διατηρώντας το 1-0.

Από εκείνη την φάση και έπειτα, οι Ναπολιτάνοι ανέβασαν την πίεση τους και βγήκαν μπροστά. Στο 29′ ο Ινσίνιε μπήκε μέσα στην περιοχή από την αριστερή πλευρά, σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ σε μια καλή στιγμή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 33′ ο Μίλικ έκανε την κούρσα στον χώρο του κέντρου, βρήκε ελεύθερο πεδίο και σούταρε από το όριο της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να “γλύφει” το αριστερό δοκάρι του Λόπεζ.

Οι φιλοξενούμενοι, πήραν εξολοκλήρου τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά. Στο 41′ η Νάπολι έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει. Αρχικά ο Μίλικ με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Ντι Λορένζο με σουτ έξω από την περιοχή σημάδεψε αυτή την φορά, το δεξί κάθετο δοκάρι.

Το ημίχρονο βρήκε μπροστά την Ρόμα με 1-0 απέναντι σε μια Νάπολι που είχε τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και από τις δύο ομάδες.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, καθώς ο Μάριο Ρούι έκανε χέρι. Ο Κολάροφ ήταν ξανά ο εκτελεστής και αυτή τη φορά νίκησε τον Μερέτ ο οποίος έπεσε και πάλι σωστά, ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει το 2-0 στο 55′.

Οι Ναπολιτάνοι μείωσαν σε 2-1 στο 71′ με τον Μίλικ να πλασάρει σε κενή εστία, μετά από την μπαλιά πάρε-βάλε του Λοζάνο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με την Ρόμα να παίρνει το ντέρμπι και τους τρεις βαθμούς, μένοντας όμως με δέκα παίκτες στο 90+6 μετά την αποβολή του Τσετίν με δεύτερη κίτρινη.

Η Ρόμα βρίσκεται προσωρινά στην 3η θέση με 22 βαθμούς, ενώ η Νάπολι βρίσκεται στην 7η θέση με 18 πόντους.

Ρόμα (Πάουλο Φονσέκα): Πάο Λόπεζ, Σπιναζόλα, Μερτ Τσετίν, Σμόλινγκ, Κολάροφ, Μαντσίνι, Βέρετουτ, Ζανιόλο(81’ Άντερ), Παστόρε(89’ Σάντος), Κλάιφερτ(77’ Περότι), Τζέκο

Νάπολι (Κάρλο Αντσελότι): Μερέτ, Ντι Λορένζο, Κώστας Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι, Καγιεχόν(58’ Λοζάνο), Φαμπιάν, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε(83’ Γιουνές), Μέρτενς(65’ Γιορέντε), Μίλικ