Συντριβή της Μπάγερν μέσα στην Φρανκφούρτη, έριξε οκτώ η Λειψία!

Η δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα μας επιφύλασσε εκκωφαντικές εκπλήξεις, πλούσια σε θέαμα παιχνίδια και υψηλά τελικά αποτελέσματα!

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης συνέτριψε την πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου με 5-1 στην Κόμερζμπανκ Αρένα! Οι Βαυαροί έμειναν από αρκετά με δέκα παίκτες. Μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Ζερόμ Μπόατενγκ αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης για φάουλ ως τελευταίος παίκτης.

Αυτό ήταν και το έξτρα κίνητρο που βρήκαν οι παίκτες της Άιντραχτ για να ξεκινήσουν το πάρτι. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με το επιμέρους σκορ 2-1 υπέρ των γηπεδούχων. Κόστιτς(25′) και Σόου(33′) πέτυχαν τα πρώτα δύο φορές τέρματα ενώ ο. Λεβαντόφσκι μείωσα προσωρινά το σκορ στο 45ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Άιντραχτ ήταν εξαιρετικοί. Μολις στο 49′ διεύρυναν πάλι το σκορ στα δύο τέρματα χάρης τον Έιμπραχαμ. Χίντερέγκερ(61′) και Πατσιέντσα(85′) έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο αυτή την μαγική βραδιά για την ομάδα τους και τους οπαδούς της.

Εφιαλτικό ήταν και το απόγευμα της Μάιντζ όπου ηττήθηκε με 8-0 από την Λειψία. Από το πρωτο κιόλας ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί όπου πήραν προβάδισμα 5 τερμάτων. Το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Τίμο Βέρνερ ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και στα γκολ αλλά και στις ασσίστ σημειώνοντας μία εξαιρετική επίδοση!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ καθάρισε εύκολα την Βόλφσμπουργκ στο δεύτερο ημίχρονο με 3-0. Η Γκλάντμπαχ πήρε το διπλό μέσα στην Λεβερκούζεν με 1-2. Διπλό που συνεχίζει να την κρατάει στην κορυφή της βαθμολογίας ενώ τους γηπεδούχους τους κατρακυλάει κι άλλο στην βαθμολογία.

Βέρντερ Βρέμης και Φράιμπουργκ ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στην έδρα της πρώτης σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση όπου οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κι έκλεψαν τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ δευτερόλεπτα πριν την λήξη της αναμέτρησης(90’+4).