Ποδόσφαιρο Γυναικών: Κυπελλούχος Κύπρου η Ομόνοια Λευκωσίας

Η Ομόνοια Λευκωσίας κατέκτησε το Κύπελλο Κύπρου Γυναικών, επικρατώντας στον τελικό στα πέναλτι των Απόλλων Ladies.

Κυπελλούχος Κύπρου στο Ποδόσφαιρο Γυναικών είναι η Ομόνοια Λευκωσίας, η οποία επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι του Απόλλωνα Λεμεσού, μετά το 0-0 του κανονικού αγώνα και της παράτασης.

Αυτό είναι το πρώτο Κύπελλο Κύπρου που κατακτά η ομάδα γυναικών της Ομόνοιας, στη δεύτερη συμμετοχή της σε τελικό.

Σε ένα ωραίο παιχνίδι, με ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, οι οποίες ωστόσο δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Αυτό, οδήγησε τον τελικό στα πέναλτι, όπου η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 4-3 κατακτώντας το τρόπαιο.

Ομόνοια Λευκωσίας: Κουζάλη, Ιορτακούσι (88′ Κλεοβούλου), Ξυλούρη, Πανταζή, Αστανιού, Κλεάνθους, Παπαδοπούλου, Τομά, Τάνεβα, Μ. Παναγιώτου (81′ Ε. Παναγιώτου), Ευθυβούλου

Απόλλων Ladies Λεμεσού: Ματθαίου, Λόκγουντ, Καρμπόνι (106′ Σιντ), Σ. Χάρντι, Ρ. Χάρντι, Χέσλαμ, Χάγκμαν, Λέστερ, Φρέντα, Ευστρατίου, Παναγιώτου

Η σειρά των πέναλτι (πρώτα οι Απόλλων Ladies): Φρέντα άστοχη (0-0), Παπαδοπούλου γκολ (1-0), Χάρντι απόκρουση Κούζαλη (1-0), Τάνεβα άουτ (1-0), Λέστερ γκολ (1-1), Τομά γκολ (2-1), Χάγκμαν γκολ (2-2), Κλεοβούλου γκολ (3-2), Χάρντι γκολ (3-3), Πανταζή γκολ (4-3).

2016-17 Apollon Ladies – Barcelona FA Pyrgos Limassol 5-0

2017-18 Apollon Ladies – Barcelona FA Pyrgos Limassol 2-2 (6-5 πεν.)

2018-19 Barcelona FA Pyrgos Limassol – Ομόνοια Λευκωσίας 4-0

2020-21 Ομόνοια Λευκωσίας – Apollon Ladies 0-0 (4-3 πεν.)

Οι κατακτήσεις:

Κύπ. Φιν. Χρονιές κατάκτησης
Apollon Ladies 10 2008-09, 2009-10, 2010-11, 2011-12, 2012-13, 2013-14, 2014-15, 2015-16, 2016-17, 2017-18