Ποδόσφαιρο Γυναικών: Οι ημιτελικοί του Women’s Champions League

Μπαρτσελόνα και Βόλφσμπουργκ θα διεκδικήσουν το Women’s Champions League, που προκρίθηκαν κόντρα σε Τσέλσι και Άρσεναλ αντίστοιχα.

Την πρόκριση στον τελικό του Champions League γυναικών εξασφάλισε η Βόλφσμπουργκ χάρη στο γκολ της Μπρέμερ στο 119ο λεπτό στον αγώνα με την Άρσεναλ στον ημιτελικό, έπειτα από ασίστ της Μπραντ και λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων.

Η γερμανική ομάδα επικράτησε με 3-2 της ομάδας του Λονδίνου στην παράταση και με συνολικό σκορ 5-4 προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα βρει αντίπαλο την ισχυρή Μπαρτσελόνα, στις 3 Ιουνίου στο Αϊντχόφεν. Οι παίκτριες του Τόμι Στρουτ θα διεκδικήσουν το τρίτο τρόπαιο της Βόλφσμπουργκ στο Champions League γυναικών. Οι Καταλανές απέκλεισαν με συνολικό σκορ 2-1 την Τσέλσι.