Premier League: «Αφεντικό» του Μάντσεστερ η Σίτι

Στο τοπικό ντέρμπι του Μάντσεστερ, η Σίτι με πρωταγωνιστές τους Μαχρέζ και Ντε Μπρόινε επικράτησε της Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 4-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ετιχάντ, για την 28η αγωνιστική της Premier League.

Για τους “Πολίτες” πρωταγωνιστές ήταν ο Ντε Μπρόινε και ο Μαχρέζ, οι οποίοι πέτυχαν από δύο τέρματα.

Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, αλλά οι “Κόκκινοι διάβολοι” ισοφάρισαν προσωρινά με τον Σάντσο στο 22′ (1-1). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Ντε Μπρόινε στο 28, κάνοντας το 2-1.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη με τον Μαχρέζ στο 68′, σημειώνοντας το 3-1 (ασίστ ο Ντε Μπρόινε), ενώ το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο ίδιος παίκτης στο 90+2′, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Έτσι οι γηπεδούχοι διατήρησαν τους έξι τους βαθμούς της διαφοράς από τη Λίβερπουλ, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να έχει ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη, μετά τη σημερινή ήττα της η Γιουνάιτεντ έχασε και την τέταρτη θέση της βαθμολογίας από την Αρσεναλ και κινδυνεύει να μείνει εκτός Champions League.

Λέστερ-Λιντς 1-0 (67′ Μπαρνς)

Άστον Βίλα-Σαουθάμπτον 4-0 (9′ Γουάτκινς, 44′ Λουίζ, 52′ Κουτίνιο, 54′ Ινγκς)

Μπέρνλι-Τσέλσι 0-4 (47′ Τζέιμς, 53′, 55′ Χάβερτζ, 69′ Πούλισικ)

Νιούκαστλ-Μπράιτον 2-1 (12′ Φρέιζερ, 14′ Σαρ-55′ Ντανκ)

Νόριτς-Μπρέντφορντ 1-3 (90’+ Πούκι-32′, 52′ πεν., 58′ πεν. Τόνεϊ)

Γουλβς-Κρίσταλ Πάλας 0-2 (19′ Ματετά, 34′ πεν. Ζαχά)

Λίβερπουλ-Γουέστ Χαμ 1-0 (27΄ Μανέ)

Γουότφορντ-Άρσεναλ 2-3 (5′ Οντεργκαρντ, 30′ Σακά, 52′ Μαρτινέλι-11′ Ερνάντες, 87′ Σισοκό)

Μάντσεστερ Σίτι-Μάντσεστερ Γ. 4-1 (5′, 28′ Ντε Μπρόινε, 68′, 90’+ Μαχρέζ-22′ Σάντσο)