Premier League: Ανατροπή και 4άρα της Τσέλσι κόντρα στην Τότεναμ των 9 παικτών

Απίστευτο το ντέρμπι στο Λονδίνο με την Τσέλσι να παίρνει το τρίποντο επί της Τότεναμ σε ένα παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία λόγω του VAR.

Για την 11η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι επικράτησε της συμπολίτισσας Τότεναμ με 1-4 στο “Tottenham Hotspur Stadium”, σε έναν αγώνα που τα είχε όλα στο πρώτο ημίχρονο και μεταξύ άλλων οι “μπλε” έβαλαν τέλος στο αήττητο στο σύνολο του Ποστέκογλου.

Τα “σπιρούνια” ξεκίνησαν πολύ επιθετικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν νωρίς. Οι παίκτες της Τότεναμ έβγαλαν μια γρήγορη επίθεση και ο Κουλουσέβσκι μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, σούταρε και η μπάλα κόντραρε, ξεγελώντας τον Σάντσεθ για το 1-0.

Στο 16′ ξαναβρήκε δίχτυα με τον Σον όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το VAR, το οποίο είχε πολλή δουλειά καθώς στο 21′ και στο 28′ δεν μέτρησαν δύο γκολ της Τσέλσι.

Στο ημίωρο σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων ο Καϊσέδο σκόραρε αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Τζάκσον ήταν εκτεθειμένος. Ο Όλιβερ ωστόσο πήγε στο VAR για σκληρό μαρκάρισμα του Ρομέρο μέσα στην περιοχή, πατώντας τον Φερνάντες, με συνέπεια ο Αργεντίνος να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Πάλμερ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η επανάληψη άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για την Τότεναμ που είδε τον Ουντόντζι να κάνει σκληρό μαρκάρισμα στον Στέρλινγκ, αφήνοντας με εννέα την ομάδα του.

Οι “μπλε” έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα απειλούσαν περισσότερο και στο 68ο λεπτό ο εξαιρετικός Βικάριο στέρησε το γκολ της Τσέλσι στο τετ-α-τετ με τον Κουκουρέγια.

Τελικά οι ποδοσφαιριστές του Μαουρίσιο Ποτσετίνο βρήκαν το τέρμα της νίκης. Ο Στέρλινγκ έφυγε υπέροχα στην πλάτη της άμυνας, έκανε την κάθετη πάσα στον Τζάκσον, ο οποίος εύκολα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (1-2).

Η Τότεναμ ακόμη και με 9 παίκτες πίστεψε ότι θα έπαιρνε τον βαθμό στο 81′, αλλά ο Ντάιερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Το τελικό 1-4 ήρθε από τον Νίκολας Τζάκσον που έφυγε δύο φορές στην κόντρα και με δύο γκολ κλείδωσε ουσιαστικά το τρίποντο για την Τσέλσι, πετυχαίνοντας και χατ τρικ.

Κίτρινες: 18′ Ουντότζι, 45+10′ Τζάκσον, 45+10′ Σαρ, 45+10′ Κόλγουιλ, 55′ Ουντότζι, 86′ Γκουστό, 89′ Μούντριχ, 90+5′ Ουγκοτσουκού

Κόκκινη: 33′ Ρομέρο

ΤΟΤΕΝΑΜ (Ποστέκογλου): Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Φαν ντεν Φεν (Έμερσον 45+1′), Ουντότζι, Μπισουμά, Σαρ (Μπεντανκούρ 61′), Κουλουσέφσκι (Σκιπ 61′), Μάντισον (Χόιμπιεργκ 45+1′), Τζόνσον (Ντάιερ 34′), Σον

ΤΣΕΛΣΙ (Ποτσετίνο): Σάντσεθ, Τζέιμς (Γκουστό 77′), Ντισασί, Σίλβα, Κόλγουιλ (Κουκουρέγια 46′), Καϊσέδο, Φερνάντες (Μούντριχ 57′), Πάλμερ, Γκάλαχερ, Στέρλινγκ (Ουγκοτσουκού 90′), Τζάκσον