Premier League: Η Λίβερπουλ άντεξε, αλλά ο Μάτιπ έδωσε τη νίκη στην Τότεναμ

Το αυτογκόλ του Μάτιπ στέρησε στη Λίβερπουλ των εννέα παικτών την ισοπαλία κόντρα στην Τότεναμ.

Για την 7η αγωνιστική της Premier League, στο «Totttenham Hotspur Stadium» η Τότεναμ επικράτησε της Λίβερπουλ με 2-1, σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννιά παίκτες και έχαν τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις μετά από αυτογκόλ του Μάτιπ.

Οι «κόκκινοι» είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 13ο λεπτό για να ανοίξουν το σκορ, με τον Βικάριο να αποκρούει αρχικά το γυριστό σουτ του Χάκπο και στην εξέλιξη της φάσης να λέει «όχι» και στον Ρόμπερτσον.

Στο 26’ η Λίβερπουλ έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Τζόουνς βρήκε το πόδι του Μπισούμα. Ο διαιτητής έλεγξε τη φάση στο VAR και τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μάντισον έκανε κάθετη πάσα για τον Ρισάρλισον που έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Σον πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή για το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Κλοπ κατάφεραν να ισοφαρίσουν από γκολ του Χάπκο που κοντρόλαρε, γύρισε ωραία το σώμα του μέσα στην περιοχή της Τότεναμ και νίκησε με δεξί σουτ τον Βικάριο κάνοντας το 1-1.

Στο 51′ ο Μάντισον επιχείρησε να νικήσει τον Άλισον με εντυπωσιακό φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ με το δεξί του χέρι.

Τα πράγματα για την ομάδα του Κλοπ έγιναν εξαιρετικά δύσκολα στο 69′, καθώς ο Ζότα είδε δύο κίτρινες μέσα σε λίγα λεπτά και αποβλήθηκε.

Να σημειωθεί πως η τελευταία φορά που η Λίβερπουλ είχε μείνει με εννιά παίκτες σε αγώνα του πρωταθλήματος ήταν πριν τρία χρόνια, πάλι σε ματς κόντρα στα «σπιρούνια».

Το φινάλε της αναμέτρησης ήταν άσχημο για τους «κόκκινους» αφού παρότι κράτησαν μέχρι το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων τον βαθμό της ισοπαλίας, ο Μάτιπ προσπάθησε να διώξει  τη μπάλα και την έστειλε άθελά του στα διχτύων της εστίας του Άλισον, για να γίνει το 2-1 για την Τότεναμ.

Τότεναμ (Ποστέκογλου): Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Φαν ντε Φεν, Ουντότζι, Μπισούμα, Σαρ, Μάντισον, Κουλουσέβσκι, Ρισάρλισον, Σον (Σόλομον 68′)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Γκόμεζ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μακάλιστερ, Σόμποσλαϊ, Τζόουνς, Ντίας, Σαλάχ, Χάκπο (Ζότα 46′)